Diş gıcırdatma nedenleri

Uyku esnasında kişinin hiç farkında olmadan bilinç dışı yapmış olduğu diş gıcırdatma (bruksizm), hastanın kendisinden çok yanında yatan eşine ya da aynı odayı paylaştığı kişiye büyük sıkıntı vermektedir. Çünkü kişi uyuyor olduğu açısından böyle bir şey yaptığının farkında bile olmaz ve geceleri diş gıcırdattığını başkası söylemediği müddetçe de asla bilemez. Dişlerin sımsıkı kapatılarak birbirine sürtünmesi eylemi olarak tanımlanan diş gıcırdatmanın nedenleri araştırılmalı, hasta bu konuda bilinçlendirilmeli ve sorunun temeli araştırılıp ortadan kaldırılmalıdır.

 

 

Geceleri uyurken diş gıcırdatan hastalar, sabahları uyandıklarında çenede ağrı hissederler. Bunun sebebi ise, temporamandibular adı verilen çene eklemlerinin dişleri gıcırdatırken sürekli çalışması ve yorulmasıdır. Ayrıca kafanın her iki yanında olan massater ve diğer yardımcı kaslarda diş sıkmada kullanıldığı açısından, bu kasların bulunduğu bölgede baş ağrıları da meydana gelmektedir. Bu sorunun her gece devam etmesi çene yapısında ve gelişiminde önemli hasarlara yol açar.

Bruksizm sorunun ortadan kaldırılmaması daha çok ilerlemesine ve zamanla çene eklemlerinde de sesler duyulmasına sebebiyet olur. Diş minesini de etkileyen diş gıcırdatma, diş hassasiyetine yol açarak diş sağlığını bozabilir. Çocukluk ve yetişkinlik dönemlerinde sıkça rastlanan bu sorunun nedenleri ise şunlardır:

Diş gıcırdatma nedenleri nelerdir?

Sinizüt yani tıp dilinde nasal akıntı diye tanımlanan bu sorun diş gıcırdatma sebeplerindendir.
Yorgunluktan dolayı ortaya çıkan stres ve gerginlik, gece uyurken diş gıcırdatma problemine yol açan bir başka sebeptir.
Takıntı problemi olanlarda ve aşırı titiz davrananlarda da diş gıcırdatmalarına sıkça rastlanır.
Aşırı hiperaktif çocuklarda da diş gıcırdatmaları görülür.
Dişlerin taze taze çıkmaya başladığı dönemlerde, yine çene ile sağlıklı olmayan dişlere sahip olan çocuklarda da bu soruna rastlamak mümkün haldedir.
Diş gıcırdatmasının en önemli sebeplerinden biri de, düzgün yapılmamış protez, diş dolgusu ve takma dişlerdir. Çene yapısı ile uyuşmayan dişler, geceleri sürekli gıcırdatılır.
Duygusal çöküklük yaşayan, sinirli ve asabi bir ruh haline sahip olanlar ya da sürekli gergin olan kişilerde geceleri dişlerini gıcırdatmaktadır.

]]>