Diş eti iltihabı ve belirtileri

Ülkemizde yaşayan birçok insan dişlerine gerek hassasiyeti göstermediğinden ötürü, diş ve diş eti hastalıklarına sürekli yakalanmak ve her yakalanışında da bu rahatsızlığı ağır bir biçimde yaşamaktadır. Diş eti iltihaplanması da bu sorunların başında gelmektedir. Oysa ki diş ve diş hastalıklarına karşı önlem almak açısından dişlerimize adalet ettiği bakımı uygularsak, böyle bir sorun kesinlikle yaşamayız. Çünkü diş eti ve bunun gibi ciddi diş problemleri diş kaybına, çene kemiklerinde hasara ve enfeksiyonlara sebep olmaktadır.

Diş eti iltihaplanması ciddi bir problem olduğu açısından, belirtileri kendini göstermeye başladığı an, muhakkak tedavisi açısından uzman bir diş hekimine gidilmelidir.

Ciddi anlamdaki diş eti iltihabı kan şekerini yükseltir, felç riski ve kalp krizi riskini arttırır. Diş eti iltihabının en önemli nedenleri; sigara kullanımı, kalıtım, bağışıklık sistemi ve en önemlisi dişlerin hijyenine önem verilmemesiyle oluşur. Diğer diş problemlerinde olduğu gibi diş eti iltihabında da nişastalı ve şekerli yiyecek ve içeçeklerin kullanılmasıyla dişin üst katmanına yapışarak bir tabaka oluşturur ve mikropların dişin üst katmanına yerleşmesi ile başlar.

Diş eti iltihabının belirtileri; ağız kokusu, diş etinde şişlik, kanama gibi nedenlerdir.

]]>