Diş eti hastalıkları tedavisi

Diş eti hastalıkları erken tedavi edilmezse diş ve diş etlerinde çok ciddi sorunlara yol açar. Diş eti hastalıklarının ortaya çıkmasındaki en önemli sebebiyet, diş plaklarıdır. Düzenli olarak dişlerini fırçalamayanlarda bu soruna rastlamak mümkün haldedir. Çünkü zamanla diş plakları tartara veya diş taşına dönüşecektir. İşte bundan sonra asıl sorun başlamış demektir. Diş eti hastalıklarının nedenlerini daha önce sizlerle paylaşmıştık. İsterseniz o makalemize de göz atabilirsiniz. Diş eti hastalıkları sebebiyet olur? Tıklayın!

Diş eti hastalıklarının tedavisinde öncelikle diş eti hastalığına sebebiyet olan plakların, dişten uzaklaştırılması gerekir. Daha sora diş taşı temizliği yapılmalı ve diş etlerinin düzgün bir kök yüzeyin sahip olabilmesi açısından de rutin ağız bakımı yapılmalıdır. Bu işlem başlangıç tedavisidir. Başlangıç tedavisin, bakteri ve irritanların diş ve diş etinden uzaklaşması ve diş etinin dişe olan adaptasyonunun tekrar kazandırılması açısından yapılır.
Eğer diş eti hastalıkları fazlaca ilerlemiş ise başlangıç tedavisine ilaç takviyesi gerekmektedir. Hastalıklı dokuların ve derinlere işleyen diş taşlarının temizlenmesi, düzgün kök yüzeyinin sağlanabilmesi açısından cerrahi işlem uygulanmaktadır.

]]>