Diş eti hastalıkları sebebiyet olur?

Diş eti hastalıkları dişlerin dökülmesine ve çürümesine sebebiyet olmaktadır. Hastaların %70′i bu yüzden dişlerini kaybetmektedir. Dişleri ve diş etlerini destekleyen dokuların zarar görmesi iltihaplı diş hastalıklarının ortaya çıkmasına sebep olur. Diş eti hastalıklarının erken tedavisi ile hastalar dişlerini kaybetme korkusu yaşamazlar.

Diş eti hastalıkları ağız kokusuna da sebebiyet olmaktadır. Nefesiniz kokuyor ise diş etleriniz enfeksiyon kapmış olabilir. Sağlıklı diş etleri aleni pembe renginde, yüzeyi portakal kabuğu görünümünde, mat, sert kıvamlı, diş ile olan sınırı düzgün ve kanama görülmeyendir. Tüm bunların aksi sizin diş etlerinizde varsa, diş etiniz sağlıksız demektir.

Diş eti Hastalıkları Nedenleri

Diş eti hastalıklarında en önemli nedenlerden biri, dişler üzerinde biriken diş plaklarıdır. Diş eti aralarında, yüzeyinde, diş birleşiminde meydana gelen diş eti plakları düzenli fırçalama olmadığı sürece tartar veya diş taşına dönüşebilir. Diş eti plağındaki bakteriler zararlı ürün toplulukları salgılar. Bu ürünlerde diş etinde irritasyona sebebiyet olur. İrritasyon oluşumunda ise diş etini dişe bağlayan lifler kopar ve diş eti dişten uzaklaşır. Periodontal cep oluşumu başlamış demektir. Bu sebeple de bakteri ve zararlı ürünlerde daha derin dokulara işlerler. Hastalık daha da ilerler. Kemiğe kadar varan bu sorunlar dişi destekleyen kemiklerin yıkımına sebebiyet olur. Hastalık tedavi edilmezse dişler sallanmaya ve hatta kemikleri aşağıya doğru çekmeye başlar.

]]>