Diş çürümesi nasıl önlenir?

Ağız ve diş sağlığınızda hiçbir olumsuzlukla karşılaşmak ve özellikle dişlerinizin çürümemesini istiyorsanız kendinize kimi zamanlarda dur demesini öğrenmeli ve oldukça kendinize dikkat etmelisiniz.

– Sakız çiğneyin
Şekersiz olan sakızları çiğneyerek dişlerinizin temizlenmesini sağlayın ve sakızı hızlı bir biçimde değilde oldukça yavaş bir biçimde çiğneyin. Bir sakızı yaklaşık 30 dakikalık süreç çiğneyerek değiştirin, çünkü uzun zamanlı çiğnenen sakız dişlere geri içindeki bakterileri bırakabilir.

– Şeker tüketmeyin
Özellikle yatmadan önce şeker tüketmemeniz gerekliyken, genelde de şeker tüketimini en alt seviyeye indirin ve şekerli besin tükettiğinizde ağzınıza hemen bir kibrit kutusu kadar peynir atın. Bu diş çürümesi açısından oluşum sağlayan bakteri ve mikropların üremesini engellemektedir.

– Su tüketin ve ağzınızı su ile çalkalayın
Susadığınızı hissettiğiniz ve hatta susamadığınız zaman bile suyu tüketin. Su içerisinde bulundurduğu mineraller sayesinde dişlerinizi koruyabilirken, su ile dişlerinizi çalkalamanızda diş sağlığı açısında oldukça önemli bir artıdır.

– Düzenli ve doğru biçimde dişlerinizi fırçalayın
Her öğün sonrasında düzenli ve doğru bir biçimde dişlerinizi fırçalayın ve hatta durumunuz müsait ise diş uzmanından yardım alarak diş yapınıza göre diş fırcası ve diş macunu tercih edin.

]]>