Diş Çürümesi Nasıl Önlenir?

Güzel ve sağlıklı dişler estetik görünümün yanı sıra sağlıklı bir vücudunda göstergesidir.Diş çürükleri bu konuda en dikkat edilmesi gereken konular arasında yer almaktadır.Uzmanlara göre ihmal edilen küçük bir çürük;  kalp-damar hastalıklarına, romatizmaya, ülsere, böbrek ve karaciğer sorunlarına hatta kansere bile neden olabilmektedir.

Dişler Neden Çürür?

Dişlerimiz bakterilerin neden olması ile oluşan bakteri plağı, şekerli ve erimesi zaman alan unlu yiyeceklerin ağzımızda kalan artıklarından asit oluşturmaktadırlar. Bu asitler, dişlerin mineral dokusunu çözerek diş minelerinde deformasyona neden olurlar. Bozulup ve sonuç olarakta diş çürüğünün başlamasına ve kavite denilen oyuklara neden olmaktadırlar.

Diş çürümesinin başlıca 3 etkeni vardır. İlki bakteri plağıdır. Diğer bir neden ise aşırı karbonhidrat içerikli yiyecek tüketimidir. Son olarak ise vücut etkeni yani tükrük bileşeni ya da diş yapısından kaynaklıdır. Bu üç etmende oluşan herhangi bir ilerleme dişlerde çürüğe neden olmaktadır.

Diş Çürümesi Nasıl Önlenir?

Diş çürümesini önlemek için alınması gereken en önemli önlem dişlerin fırçalanmasıdır.Sabah ve akşam dişleri fırçalamak, diş ipi kullanmak  ve ağız gargaraları ile dişlerin  detaylı  temizliğini yapmak diş çürümesine karşı sizi koruma konusunda etkili olacaktır. Özellikle diş ipi temizliğin en detaylı ve son noktasıdır.Diş temizliğini tamamlayan bir işlemdir. Dişler ne kadar iyi fırçalansa da ara yüzler ve protezlerin altı yalnızca diş ipi yardımıyla temizlenir. Yapılan araştırmalara göre plağın ağızdan uzaklaştırılmasında diş ipinin rolü %34 olmaktadır. Günde 1 defa mutlaka diş ipi kullanılmalıdır.

Diş çürümesi konusunda etkili olan diğer bir yöntem ise dengeli beslenmektir. Beslenmede ilk prensip vücut için gerekli her türlü protein vitamin , mineral ,karbonhidrat gibi tam besinlerin dengeli bir şekilde alınmasıdır. Bu dengeyi bozacak her türlü alışkanlık genel sağlığımızı nasıl olumsuz etkiliyor ise diş sağlığımızı da olumsuz etkileyecektir. Ayrıca kalsiyum değeri yüksek besinler tüketmeniz diş sağlığınız açısından faydalı olacaktır.

Diş fırçalaması etkisi gösteren elma ve havuç gibi besinleri ısırarak yemek diş sağlığınız açısından faydalı olacaktır. Buna karşın sert kabuklu kuru yemiş ve meyveleri dişlerinizde kırmamanız gereklidir. Ayrıca şekersiz sakız çiğnemek dişlerin temizlenmesini sağlayacaktır. Dengeli flor kullanımı da dişlerinizi de güçlendirecektir.