Diş çürükleri kalbi de etkiliyor

Karşılaştığımız diş sorunlarının yalnızca diş ağrısına sebebiyet olduğunu mu düşünüyorsunuz? Uzmanlara göre diş sorunları kalbinizden bedeninizin diğer organlarına kadar birçok bölgede hastalıklara sebebiyet olabiliyor.

Almanya’da yayımlanan Bild am Sonntag gazetesinde yer alan haberde, “Kötü bir diş, birçok rahatsızlığın kaynağı olabilir. Kalbi, kasları ve bağışıklık sistemini zayıflatabilir” denildi.

Dişeti iltihapları bağışıklığı azaltıyor

Hamburg kentindeki bir klinikte diş uzmanı olan Dr. Jürgen Reitz, Almanya’daki yetişkinlerin yüzde 45 ila 60′ında diş eti iltihabı bulunduğunu belirterek, bakterilerin çene kemiğine ve diş köklerine saldırdıklarını, bunun sonucunda dişlerin döküldüğünü, bağışıklık sisteminin de böylece zayıfladığını ifade etti.

Dişlerdeki bakteri 3 gizli tehlikenin tetikçisi

Reitz, “Bakteriler kan dolaşımıyla vücudun her bir yanına ulaşır. Zatürreeye ve kalp krizine de sebebiyet olabilirler. Hamile kadınlarda erken doğumlar gerçekleşebilir. Şeker hastalarında da kan şekeri değerleri bozulabilir” dedi.

Diş gıcırdatma ense, sırt ağrılarının sebebi

Stresten kaynaklanan diş gıcırdatmalarının da ense, sırt ve baş ağrılarına yol açabileceği uyarısında olan Reitz, bu sebeple egzersiz ve çeşitli gevşeme yöntemleriyle stresin atılması tavsiyesinde bulundu.

]]>