Diş çürüğünden peynirle korunun

Ramazan Bayramı’nda pasta ile sık tüketilen şeker ve çikolatanın diş çürüklerini artırabileceğini belirten uzmanların basit bir önerisi var. Adana Dişhekimleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi Dt. Abdurrahman Erkoç, Ramazan Bayramı’nda pasta ile sık tüketilen şeker ve çikolatanın diş çürüklerini artırabileceğini belirterek, “Şeker yedikten sonra alınan bir parça peynir diş çürüğü oluşumunu azaltır” dedi.

Çürüğün oluşmasını engellemek açısından mutlaka dişlerin fırçalanması gerektiğini belirten Erkoç, “Fırçalama imkanı yoksa bir bardak su ile ağzınızı çalkalayın” önerisinde bulundu. Erkoç, bayramda yenen her tatlı ve şekerden sonra mutlaka ağız temizliği yapılması gerektiğini söyledi:

“Diş çürüklerinin önüne geçmek açısından en etkili yöntem diş fırçalamaktır. Fakat fırçalama imkanı her zaman mümkün olmayabilir. Bu sebeple en azından ağız çalkalanmalı. Bir bardak su içilmesi şekerin yapacağı tahribatı minimuma indirebilir. Ayrıca tükürük, oluşan asidik ortamı azaltır. Bu sebeple tükürük salgısını artıracağından şekersiz sakız çiğnemek de faydalı olur.”

Şeker yedikten sonra su açısından

Şekeri yeme zamanına da değinen Erkoç, “Yemeklerden iki saat sonra ve geceleri tükürük salgısı minimuma inmekte ve tükürüğün temizleyici etkisi ortadan kalkmaktadır. Eğer bu saatlerde şeker tüketilecekse üç ana öğünden hemen sonra yenilmelidir. Sık aralıklarla ve yatmadan hemen önce şeker tüketilmemesini öneri ediyorum. Ayrıca, şeker tüketip diş fırçalamaktan kaçınan küçük çocuklara şeker yedikten sonra verilen bir parça peynir çürük oluşumunu azaltır” dedi.

Ev sahiplerinin de misafirlere şeker ve çikolata ikramının yanında mutlaka bir bardak su bulundurması gerektiğini belirten Erkoç, “İkramı seven bir milletiz. Bayramda normalin üstünde olarak tüketilen şeker ve çikolata ikramının yanında su bulundurun. Asitli içecekler ikram etmemeye özen gösterin. Bunun yerine ayran veya meyve suyu ikram etmeniz daha uygun olur” diye konuştu.

]]>