Diş ağrısının nedenleri nelerdir?

Bir veya birkaç dişinizin içten içe zonklayarak veya oldukça keskin bir biçimde ağrıması diş ağrısı olarak adlandırılırken, her hastalığın olduğu gibi bu ağrılarında belirli nedenleri bulunmaktadır. İşte diş ağrılarının nedenleri;

– Diş çürümesi: Ağrılar belirli bir süre kesiliyor, daha sonra ağrısını tekrarlıyor ve zonkluyorsa daima bu ağrı diş çürümesinin nedeni olabilir. Çok sıcak, çok soğuk içecek ve havaya karşı kendinizi korumanız gerekirken, çürük dişiniz açısından hemen bir uzman hekime başvurmanız gerekir.

– Dişçiden gelmiş olmak: Kısa bir süreç öncesinde dolgu işlemi, kanal tedavi veya diğer ağır tedavilere mahruz kaldı iseniz dişinizde birkaç saniyelik ağrılar oluşabilir.

– Dişeti hastalığı: Diş etlerinizi fırcaladığınızda bile kanıyorsanız veya diş etlerinizde şişmeler oluşuyor ise kesinlikle diş etlerinizi sıcak ve soğuk içeceklerle havalardan korumalısınız. Eğer bu hastalıklar etin iltihaplanmasına sebebiyet olursa, dişlerin yapısında bozulma görülebilir.

– Apse: Sürekli bir ağrınız bulunuyor, ısırdığınızda genel olarak dişleriniz ağrıyor, bir veya birkaç dişiniz sallanıyor ve bu bölgede ağır bir ateşlenme oluyorsa dişetinizde apse oluşumu olabilir.

]]>