Derealizasyon tedavisi

Kişilikten uzaklaşma sendromu olarak adlandırılan derealizasyon, çevreyle olan bağların kopmasına ve gerçeklik dışı duyguların insana aşılanmasına sebebiyet olan bir ruh hastalığıdır. Kişi her zaman ve her yerde derealizasyon duyguları ile hareket eder. Kendini gerçek dışı olarak algılama bu hastalıkla ile birlikte görülür. Ayrıca, dış çevrenin değiştiğini, insanların otomatikleştiğini, insanlıktan çıktığını, hatta bazılarının ölü olduğunu algılamaya başlar. Değişiklik olarak algıladığı gerçekler büyüklük ve şekil yönündedir.

Derealizasyon belirtileri başlıklı makalemizde de bahsettiğimiz gibi, ataklar ani olarak başlar ve dakikalar sürer. Atakların geçmesi ise yavaş yavaş olur. Derealizasyon tedavisi açısından öncelikle bu hastalığa sebebiyet olanlar etkenler araştırılır. Daha sonra sebebiyet olan etkenin ortadan kaldırılması yönünde tedavi uygulanır.

Tedavi ile bilgilerin yetersiz olması nedeniyle çoğu kez psikoterapi uygulanır. Derealizyon belirtilerini azaltmak içinde ilaç tedavisi verilir. Hastalığın temelinde yatan sorunlar, şizofren ya da depresyon tedavisinde uygulanan yöntemler ile ortadan kaldırılmaya çalışılır.

]]>