Demir eksikliği zekâyı bile etkiliyor

Çocuklarda iştahsızlığa, huzursuzluğa, uyku düzensizliğine, ilerlemiş haliyle zekâ parametrelerinde düşüşe sebebiyet olan demir eksikliği, ilerleyen yaşlarda kalıcı hastalıkları da beraberinde getiriyor.

Çocuklarda özellikle 6 ay ve 1,5 yaş arasında demir eksikliğine rastlandığını ve demir eksikliğinin daima ek gıdalara başlanma döneminde görüldüğüne dikkat çeken uzmanlar, “Mutlaka beslenmede ebeveynler dikkatli olmalı” uyarısında bulunuyor.

Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. İsmail Özcan, çocuklarda ek gıdalara geçiş döneminde anne sütünün az verilmesi ve ek gıdaların da gerekli oranda tüketilmemesi dolayısıyla demir eksikliğinin ortaya çıktığını kaydetti.

Uzman Dr. Özcan, çocuğun ek gıdalara geçtikten sonra da bu gıdaları yeterince tüketmemesinin ve fazla oranda süt içmesinin demir eksikliğine sebebiyet olduğunu, çocuklara bu sebeple günde yarım litreden fazla süt verilmemesi gerektiğini dile getirdi.

Özcan, “Demir eksikliği çocuklarda iştahsızlığa, huzursuzluğa, uyku düzensizliğine, ilerlemiş haliyle ise zekâ parametrelerinde düşüşe sebebiyet olabilir. Demir eksikliği olan çocuğun zayıf olması gerekmiyor. Çocuk aldığı bazı gıdalardan dolayı şişman olabilir lakin çocukta yine de demir eksikliği görülebilir.

Doktor tarafından demir eksikliği olduğu tespit edilen çocuğa, bu ihtiyacını karşılaması açısından demir takviyesi yapılır. Ailelerin de çeşitli gıdalarla bu eksikliğin giderilmesine destek olabileceği unutulmamalı.

7 ve 8. aydan itibaren çocuklara demir eksikliğine karşı belirli oranda kırmızı et, mercimek ve pekmez verilebileceğini, bu yiyeceklerin çocuğun demir eksikliğini gidermesi açısından önemli olduğunu anneler iyi bilmeli.” dedi.

]]>