Demir eksikliği anemisi nedir?

Çocuklarda anemi yani kansızlık hastalığının nedenleri arasında demir eksikliğinin başta geldiğini belirten uzmanlar, demir eksikliği anemisinin özellikle bebeklerde ve ergenlik döneminde olan kızlarda yüksek risk taşıdığını belirtiyor.

Kanda oksijen taşıyıcı hemoglobinin yapımı açısından gerekli olan demir maddesi, gıdalarla yeterince alınmazsa, vücut tarafından emilemezse, kan kaybı olursa veya çeşitli nedenlerle vücudun demir ihtiyacı artmışsa Demir Eksikliği Anemisi meydana gelir.

Demir eksikliğinin nedeni nedir?

Bebeklerde en sık sebebiyet anne sütünün yeterince verilmemesi, inek sütüne erken başlanması, ek gıdaya geçiş döneminde de bebeğin demirden zengin gıdaları (kırmızı et, yumurta sarısı, tavuk, balık, kuru baklagiller, pekmez gibi) yeterince alamamasıdır. Anne sütünün içerdiği demir vücut tarafından iyi emilmektedir.

İlk 6 ay yalnızca anne sütü alan bebekler, 6 aydan sonra uygun ek gıdaların başlanması ve inek sütünün 1 yaşa kadar verilmemesiyle demir eksikliğinden korunacaklardır. Ayrıca, bitkisel gıdalardaki demirin çok iyi emilmediğinin, C vitaminin demir emilimini olumlu, çayın olumsuz etkilediğinin de göz önünde tutulması gereklidir. Bu sebeple, kahvaltıda yumurtanın yanında portakal suyu veya domates iyi bir seçim olacaktır. Toplumumuzda çoğumuzun tiryakisi olduğumuz çayın ise, bebek ve çocuklara içirilmemesi gerekmektedir.

Demir eksikliği anemisi belirtiler nelerdir?

– Soluk renkte cilt
– Halsizlik, huzursuzluk, iştahsızlık
– Büyümede yavaşlama
– Gelişim basamaklarında geri kalma
– Çabuk yorulma
– Toprak, kağıt yeme
– Davranış bozuklukları
– Sık enfeksiyon geçirme
– Katılma nöbetleri
– Dikkatini toplayamama
– Öğrenme güçlüğü, okulda başarısızlık görülebilir.

Demir eksikliği anemisi nasıl anlaşılır?

Bebeğin anneden aldığı demir depolarının azalmaya başladığı 6-9 ay arası dönemde yapılacak bir kan testi ile tanı konur, uygun tedavi başlanır. Eğer, düşüklük görülmezse bebek koruyucu demir tedavisine alınır.

Demir eksikliği anemisi nasıl önlenir?

Anne gebelik süresince demirden zengin beslenmeli, doktorun önereceği demir takviyesini kullanmalı

Bebek ilk 6 ay yalnızca anne sütü ile beslenmeli

Mamayla besleniyorsa, verilen mamanın demir içeren bir mama olması sağlanmalı

İnek sütü 1 yaş dolmadan başlanmamalı

1 yaştan sonra da, günlük inek sütü tüketimi yarım litreyi aşmamalı (İnek sütünün fazlası hem tokluk hissi yaratarak demirden zengin gıdaların alınmasına engel olur, hem de bağırsaktan gizli kanamalara yol açarak demir eksikliğine yol açar).

]]>