‘Da Vinci’ robotuyla by-pass ameliyatı

Bakırköy Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde çeşitli ameliyatlarda kullanılan robotik cerrahi aleti ”Da Vinci” ile by-pass ameliyatı yapıldı.

Bakırköy Eğitim ve Araştırma Hastanesi kalp damar hastalıkları uzmanı Doç. Dr. Ahmet Akgül, kalp damarı tıkalı olan 46 yaşındaki bir hastanın ”Da Vinci” robotu yardımıyla ameliyat edildiğini söyledi.

Operasyonun hastanın göğsünden küçük delikler açılarak gerçekleştirildiğini söyleyen Akgül, bir kamu hastanesinde ilk kez gerçekleştirilen bu tür ameliyatların yaygınlaşacağını ifade etti.

”Da Vinci” robotunun NASA tarafından uzaydaki astronotların ameliyat edilmesi açısından geliştirilen bir sistem olduğunu vurgulayan Akgül, şunları kaydetti:

”Hastamız 46 yaşında ve erkek. Anjiyosunda kalp damarlarında tıkanıklıklar olduğu ortaya çıktı. By-pass operasyonu planladık ve robotla ameliyatı uygun gördük. Kendisi de onaylayınca operasyonu gerçekleştirdik.

Göğüs kemiğini kesmek istemedik, çünkü ameliyat sonrası bu tip hastalarda çok şiddetli ağrılar ve yaranın iyileşmesinde güçlükler oluyor. Ancak robotla yapılan ameliyatlarda bu sorunlarla karşılaşmıyoruz. Bu ameliyat bir eğitim ve araştırma hastanesinde ilk kez yapıldı.”

“DA VİNCİ’nin kolları insan eli kadar maharetli”

”Hastanın göğüs kafesi açılmadığı açısından ağrısı olmayacak ve birkaç günde taburcu olabilecek” diyen Doç. Dr. Akgül, ”Kolları bir insan eli kadar maharetli olan Da Vinci ile yalnızca koroner by-pass ameliyatı değil, aynı zamanda kalp kapakçığı değişimi ve tamiri de yapılabiliyor. Kalp deliği ameliyatları gerçekleştirilebiliyor.

Bu robotla hastada daha az kesik açıyoruz. Artık dünya ameliyatları bu sistemle yapıyor. Cerrahlar kendilerini bu alanda yetiştiriyor. Da Vinci de cerrahların en büyük yararlısı oluyor” dedi.

]]>