Çocukta yüksek ateş hastalık belirtisidir

Gecenin bir saati dünyadaki en değerli varlığınız olan bebeğinizin hasta ve keyifsiz olduğunu, yanağına dokununca cildinin çok sıcak olduğunu fark ettiniz. Ölçüm yaptınız ve ateşinin 40 derece olduğunu gördünüz. “Peki böyle bir yapıda ne yapmalıyız, yüksek ateşin çocuğum üzerindeki etkisi ne olur?” İşte cevaplar…

Etiler Memorial Polikliniği Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Gökhan Mamur, anne babaları kimi zaman çok endişelendiren bu soruların cevabını verdi.

Ateş beynin hipotalamus bölgesinin kontrolü altında olan savunma sisteminin doğkırmızı bir tepkisidir. Bu bölge hastalık nedeniyle vücutta salgılanan PGE2 maddesinden etkilenip, vücuda “Isı derecesini artır” emrini verir. Kısacası, “Ateş” vücut ısısının normal seviyenin üzerine çıkması durumudur.

Normal vücut ısısı 36.8 + 0.7 derecedir. Sınıflama olarak ise:
38-39 derece hafif
39-40 derece orta
40-42 derece yüksek ateştir.

Yüksek ateşi hafife almayın

Tıbbi tarih içinde “Ateş” bir hastalık olarak algılanmıştır. Ancak 1800’lerin sonlarına doğru ateşin bir hastalık değil hastalık bulgusu olduğu ortaya konmuştur. Kanda olan bakteri, virüs ya da toksin gibi dış kaynaklar, vücudumuzda termostat görevi gören hipotalamusun vücut ısısını artırmasına sebebiyet olur.

Ateş ortaya çıkınca hastalık süreci kısalır!

Ateşin aslında birçok faydası vardır. Vücut ısısının arttığı ortamda bazı mikropların bölünerek adetca artması engellenmektedir. Bununla birlikte savunma hücrelerinin bölünerek adetca artması hızlanmaktadır. Bazı araştırmalara göre vücut ısısının artması enfeksiyon ile savaşmada yardımcı olur ve hastalık sürecini kısaltabilir. Ama her zaman değil!

Bilinçsiz müdahale olumsuz sonuç yaratır

Suçiçeği veya nezle gibi enfeksiyonlarda ateş düşürücü ilaçlar kullanıldığında hastalık sürecinin ortalama 3-5 gün kadar uzayabildiği de gösterilmiştir. Dolayısıyla mümkünse ateşe müdahale edilmemelidir. Genel bir yaklaşım olarak ateşin derecesine göre değil, çocuğunuzun keyif ve genel durumuna göre ateş düşürücü kullanabilirsiniz. Bazı çocuklar 38 derece ateşte kendini son derece kötü hissederken bazıları ise 40 derece ateşle takla atıp oynayabilirler. Ateş düşürücü kullanırken daha çok, çocuğun o günlerdeki yaşam kalitesini göz önünde bulundurmak gerekir.

“Bebeğim ateşten dolayı havale geçirirse?”

Ateşten kaynaklanan havale, 6 aylık ile 6 yaş arasındaki çocuklarda söz konusu olabilir. Ateş sebebiyle havale geçirme oranı oldukça düşüktür. Olduğu taktirde de çoğu zaman, çocuğun merkezi sinir sistemine uzun dönemde herhangi bir zarar vermemektedir. Ateşten dolayı havale geçiren çocukların öz geçmişlerinde, birçok zaman aile fertlerinin çocukluğunda da böyle bir soy geçmişi vardır. Bunun haricinde lakin çocuğun daha önce ateşten dolayı havale geçirdiyse, tekrar geçirme olasılığı artmaktadır. Bu iki grupta olan çocukları olan aileler, o zaman ilgili yaş gruplarında ateş çıkınca kontrolünü daha iyi yapmalısınız.

Aileler, kış mevsiminde bulaşıcı hastalıkların artmasıyla ateşin eşlik ettiği durumlar ile daha sık karşılaşacaklardır. Bu yüzden ateşin nasıl oluştuğu, ne biçimde miktarlüp nasıl değerlendirildiğini ve nasıl tedavi edildiğini bilmeleri önemlidir. Ebeveynler o anda ne derece sıkıntı hissedip üzülseler de telaşlanmadan gerekli önlemleri almalıdır.

]]>