Çocuklarınızın obezite olmasının önüne geçin

Obezite çocukların adetsı gün geçtikte artış gösteriyor. Özellikle okul kantinlerinde satılan yüksek kalorili yemekler bu hızı daha da arttırıyor. Çocuk nufüsunun dörtte biri tehdit altında. Çocuklarda görülen bu obezitenin önüne geçmenin zamanı geldi!

Çocuk Endokrinolojisi ve Diyabet Derneği Genel Sekreteri, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Bumin Dündar son on yılda ciddi derecede obez çocuk adetsının arttığı yönde dikkatleri çekiyor. Bu adetların içerisinde obez olmayan ama obez olma riski yüksek olan aşırı derecede şişman çocuklarda bulunuyor. Obezite olan birçok erişkinin obez olmadaki nedeni de çocukluk dönemine dayanıyor. Bu sorunun gitgide büyümesi diyabet ve kalp hastalıklarının çoğalacağını gösteriyor.

Obezite İle Mücadele

Mücadele açısından atılacak olan her adımın önemi büyük. Prof. Dr. Dündar, “Çocukluk çağı obezitesinde; genetik ve çevresel faktörlerle, beslenme yanlışlıkları en önemli nedenleri oluşturuyor. Kişide obeziteye yatkınlık oluşturan genetik faktörlere yapılacak fazla bir şey yok ama hareketsiz yaşam gibi çevresel faktörlerle ve beslenme ile ilgili yanlışlıklarla mücadele, çocuklarda obezitenin önlenmesinde son derece önemli” dedi.

Gazlı İçeceklere Yasak Konmalı

Prof. Dr. Dündar okul kantinlerinde gazlı içeceklerin satılmasının yasaklanması taraftarı. Milli Eğitim ve Sağlık Bakanlığının obeziteyi önlemek açısından bu önemli kararı alması gerektiğini dile getirdi. Çocuk Endokrinolojisi ve Diyabet Derneği’de bu kararı destekleyenlar arasında.

Gazlı içeceklerin yanı sıra hazır meyve suları ve benzeri içeceklerin içinde de yüksek derecede şeker ve karbonhidrat bulunmaktadır. Birçok çocuk günlük kalori miktarını bu içeceklerden alıyor. Çikolata, bisküvi ve cipslerde yasaklanması gereken yemekler arasında.

Gazlı İçecekler Yerine Süt ve Ayran İçilmeli

Doğkırmızı gıdaların kantinlerde satılmasınıdaya uygun bulan Prof. Dr. Bümin Dündar süt ve ayran tüketiminden yana. Kemik gelişiminde önemli bir yer tutan süt ve glisemik indeksi düşük, kalorisi yüksek olmayan, içerdiği yararlı bakteriler ile bağışıklık sistemini düzene sokan ayran tercih edilmelidir. Hazır meyve suları yerine taze meyveden sıkılmış meyve suları, çikolata yerine süslü tatlılara yönelinebilir. Prof. Dr. Bümin Dündar’ın diğer önerileri ise şu yönde;

Alınması Gereken Önlemler

1. Ebeveynlerin bu farkındalığın bilincinde olması çok önemlidir. Yasaklar kabul edilmeli ve çocuklar buna göre diğer besinlere yöneltilmelidir.

2. Kahvaltı bir çocuk açısından en önemli öğündür. Çocuklar kahvaltı ettirilmeden okula gönderilmemeli. Öğün atlamamalarına dikkat edilmelidir.

3. Şişman çocuklar dengelidır diye bir kaide yok. Fazla kiloların önüne geçilmezse ileride dönüşü olmayan sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Şişmanlık tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.

4. Okullarda diyetisyen kontrolünde hazırlanmış yemekler çıkartılmalıdır. Öğün saatlerinde çocuklar kantinden karnını doyurmak yerine daha sağlıklı yemekleri tüketmelidirler. Sağlıklı ve sağlıklı beslenmek açısından bunun önemi çok büyük.

5. Çocuklar spora yöneltilmeli. Televizyon ve bilgisayar karşısında fazlaca vakit geçirmeleri önlenmelidir. Okullarda beden eğitimi ders saatleri arttırılmalıdır.

]]>