Çocukların soğuktan koruyucusu yumurta ve pekmez

Uzmanlar, bünyeleri büyüklere göre daha zayıf olan çocukları soğuklara karşı korumak açısından çocuklara haftada en az 5 gün sabah kahvaltılarında pekmez ve pişmiş yumurta yedirilmesi gerektiğini söyledi.

Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Esef Karakuş, bünyeleri büyüklere göre daha zayıf olan çocukları soğuklara karşı korumak açısından haftada 5 gün sabah kahvaltısında, pişmiş yumurta ile pekmez yedirilmesi gerektiğini söyledi.

Dr. Karakuş yaptığı açıklamada, soğuk havalardan, vücut direnci düşük çocukların daha fazla etkilendiğini belirtti.

Aşırı soğuklar nedeniyle çocuklarda gerekli ve sağlıklı beslenmenin öneminin bir kat daha arttığını vurgulayan Karakuş, şunları kaydetti:

“Anne-babalar, çocukların, vücut direncini artırmak ve bu yolla hastalanmalarını önlemek açısından aldıkları besinlere çok dikkat etmeliler. Çocuklara, vücut direncini artıran, enfeksiyonlara karşı koruyan proteinler, bu dönemde bol ölçüde verilmelidir.

Anne sütünden sonra en önemli protein kaynağı ise yumurtadır. Bağırsakta emilimi çok yüksek olan ve hızla kana karışan yumurta, süratle vücuda yayılarak çocukların enerji açığını kapatır. Çocuklara, soğuktan korumak açısından haftada 5 gün sabah kahvaltısında tam pişmiş yumurta yedirilmelidir.

Yumurta, soğuktan korumanın yanı sıra, vücudun protein ihtiyacını da karşılar. Rafadan yumurta verilmemelidir. Çünkü rafadan yumurtanın sindirimi zor ve alerji kaynağı olduğu açısından de önermiyoruz.”

Pekmez, besleyici ve enerji kaynağı

Dr. Esef Karakuş, ayrıca soğuk günlerde çocuklara besleyici değeri yüksek ve enerji kaynağı olan pekmezin de yedirilmesinin çok yararlı olduğunu vurguladı.

Pekmezin, bazı vitamin ve mineraller bakımından çok zengin bir gıda maddesi olduğunu söyleyen Karakuş, şunları anlattı:

“Pekmez, A ve B vitaminlerinin yanı sıra, potasyum, kalsiyum, magnezyum, çinko, demir ve fosfor gibi mineraller bakımından da zengindir. Besleyici değeri fazladır ve enerji kaynağıdır. Pekmez, kansızlık, bağırsak hastalıkları, öksürük ve bronşit gibi hastalıkların oluşumunu da önler. Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir ve enfeksiyonlara karşı korur. Pekmezde olan şeker, vücutta çok çabuk parçalanarak enerji verir.”

Pekmezin bazı çocuklara biraz ağır gelebileceğini ifade eden Karakuş, pekmezin tahin ve yoğurtla karıştırılarak veya sulandırılarak da yedirilebileceğini sözlerine ekledi.

]]>