Çocukların horlama nedenleri

Horlama sorunu yalnızca yetişkinlerde görünmüyor. Zamanla bazı çocuklarda geceleri horlayabiliyor. Peki bunun sebebi ciddi bir hastalıkmıdır?

Uzmanlar bu konuyu şöyle yorumluyor: ” Horlama okul başarısını tehtid eden bir sorunun habercisi!”

Çocukların uykusunda horlaması aynı zamanda bir sağlık problemi de olabilir diye konuşan uzmanlar, aileleri bu sorunu ciddiye alması konusunda uyarıyorlar. Acıbadem Onkoloji ve Nörolojik Bilimler Hastanesi Göğüs Hastalıkları ve Uyku Bozuklukları Uzmanı Dr. Ceyda Kırışoğlu anlatıyor:

“Burun, boğaz ve geniz gibi üst solunum yollarındaki tıkanmalar horlama sebebidir. Horlama çocukların günlük aktivtelerinide engelliyor. Dilin arkaya kaymasına bağlı olarak solunumun birkaç saniye süreyle durması, daha yüzeyel, hızlı solunması veya solunum açısından aşırı çaba harcanması sonucu uykunun sürekli bölünmesine sebebiyet olur. Çocuk geceleri defalarca uyandığı açısından güne zinde başlayamaz ve o gün onun açısından kabus dolu olur. Uykunun bölünmesinin yanı sıra oksijen düzeyinde de düşüşler meydana gelir ve buda sağlık açısından bir tehdittir.”

Solunum bozukluğunu çocuğun nefesinin durmasına sebebiyet olabiliyor. Dr. Kırışoğlu bu sorunu da şöyle açıklıyor: ” Solunum bozukluğuna bağlı olarak nefes durması yaşanır ve kandaki oksijen seviyesi düşerek kirli kan karbondioksidin çoğalmasına sebebiyet olur. Beyin, bu sırada çocuğu uyarır ve uyanmasını sağlayarak nefes almasını ister. Çocuk nefes alır, tekrar uykuya dalar ve bu gece boyunca tekrarlanır çocuk uyandığının bile farkına varmaz.

Çocukların bazılarında bu sorun gözlenmez. Nefes durması sorunu ile karşılaşmayan çocukları başka bir tehlike bekliyor. Çocuklar, ihtiyacı olan enerji kaynağını nefes alıp vermek açısından kullandıklarından büyüme geriliği, kalp yetmezliği ve yüksek tansiyon hastalığı ile karşı karşıya kalabilirler.”

Horlama Nedenleri

Çocukların horlama nedenlerinin başında bademcik ve geniz etinin büyüklüğü gelir. Bunların yanı sıra burun tıkanıklığı, alerjik durumlar, kilo sorunu, reflü, astım, tiroid bezinin az çalışması, nörolojik sorunlar, yüz kemik gelişimindeki farklılıklar ve genetik sorunlarda horlamaya sebebiyet oluyor.

]]>