Çocukların gece sık uyanmasının önüne geçebilirsiniz

3-6 yaş arasındaki çocuğunuz gece sürekli uyanıp yanınıza geliyor veya tekrar uykuya dalana kadar sizi yanında istiyorsa ona nasıl yardım edebileceğinizi ve kendinizi bu eziyetten nasıl kurtaracağınızı bilmelisiniz. İşte yapmanız gerekenler…

“Benim çocuklarım ne zaman gece yatacak, sabah kalkacak ve ben bu ziyaretler sırasında nasıl bir tavır takınmalıyım?” diye merak eden annelere doktorların verecekleri cevap oldukça basit; çocukların uykularından sık uyanmaları olağanüstü bir durum değil.

Uzmanlar, gece boyunca yetişkinlerin bile deliksiz uyumadığını, lakin bizim tekrar uykuya dalmayı bildiğimizi söyledi. Oysa çocukların bu yeteneği kazanabilmek açısından biraz pratik yapmaları ve bu sırada bizim onlara destek olmamız gerekiyor.

Çocukların uykularından sık uyanmalarının nedeni, okul öncesi çocuklarının çoğunda olan canavar, hayalet, karanlık gibi korkular, kötü rüyalar, rutinlerindeki değişiklikler veya sağlık sorunları gibi başka birçok nedenler de olabilir.

İşte uzmanların, gece uykuları 3-6 yaş arasındaki çocukları tarafından bölünen anne ve babalara önerileri:

– 3-6 yaş arasındaki birçok çocuk uykuya dalmak açısından ninniye, yumuşak bir oyuncağa ya da masala ihtiyaç duyar. Ancak gece uykusundan uyanan çocuğu tekrar uyutmak açısından bu yöntemler işe yaramayabilir.

– Çocuğunuzu rahatlatacak ne varsa yapın. Mesela uykuya dalana kadar, Ege karnını okşamamdan, Defne elini tutmamdan hoşlanıyor. Ancak bu yardımın süresini her gece kademe kademe azaltın. Sonra yalnızca üstünü örtüp, “Bir şey yok, geçti. Hadi tekrar uyu bakalım” diyerek, yalnızca bir iki dakika onu sakinleştirdikten sonra, uykuya dalmasını beklemeden odadan çıkın. Böylece gözünü tekrar açtığında sizin orada olmanızı beklemez. Bu bir gecede olacak iş değildir. Sabırlı ve kararlı olmanız gerekir.

– Eğer odanıza geliyor ve yanınızda uzanmak konusunda ısrar ediyorsa, izin vermeyin. Bunu bir kere yaparsanız, gece ziyaretlerinin devamı gelir. Ve bir süre sonra bu durum gözünüze hiç de sevimli gözükmez.

– Yanınıza geldiğinde, onu kararlı bir biçimde odasına geri götürün, iyi geceler öpücüğü verin ve hemen kendi odanıza dönün. Eğer yanında çok oyalanırsanız, bu sefer sizin, odasında kamp kurmanıza alışacaktır. Tabii çocuğunuz hastaysa veya rutininde herhangi bir değişiklik varsa, kuralları esnetin.

– Bu yaşlardaki çocukların bazı korkuları olması normaldir. Karanlıktan korkuyorsa, holün ışığını aleni bırakın veya odasına bir gece lambası takın. Eğer hayalet veya canavardan korkuyorsa, yatmadan önce canavar avına çıkın. Yatakların altına, dolapların içine, perdelerin arkasına bakın ve odada canavar olmadığına onu ikna edin.

– Basit ödüller, çocuğunuzu cesaretlendirebilir. Gece yatağından kalkmadan ve sizi çağırmadan uyuduğu her gece açısından ona bir çıkartma hediye edin. 5 çıkartma biriktirirse, birlikte parka gideceğinizi vaat edin. Kendi kendine uykuya dalmak çocuk açısından zor bir iştir. Ancak bunu sağlamak açısından verilen ödüle değer.

– Birçok çocuk anneye yanaşacağı zamanı bilirse, gece tutturmalarından vazgeçer. Mesela hava aydınlandığında yatağı terk edip yanınıza gelebileceğini veya sizi çağırabileceğini söyleyin. Sabah kahvaltısından önce, çocuğunuza sarılarak biraz keyif yapın.

– Odaya gelmekte çok ısrar eden çocuklar açısından başka bir yöntem de şu: Yatağınızı değil ama yatak odanızı paylaşın. Çocuğa basit bir yer yatağı yapın. Bebeğini yanına koyun ve orada yatabileceğini söyleyin. Birkaç gün sonra kendi kolay yatağını tercih edecektir.

]]>