Çocukların beden dilini anlamaya çalışın

Günümüzde yetişkinlerin beden dili üzerine yazılmış birçok yazı ve eleştiriler görülmektedir okunmaktadır. Ancak çocukların beden dili yeterince vurgulanmamıştır. Yetişkinler vücutlarını nasıl kullanmaları gerektiğini bilirler. Oysa çocuklar gelişim sürecinde ilerledikleri açısından her yaş ve dönemde farklı beden dillerini kullanırlar.

Beden dili duygularımızı doğrudan etkiler ve bunlara göre hareket ederiz. Tabii ki yetişkinlerde sözel ifade kuvvetli ve gelişmiş olması sorunlarının çözümünü kolaylaştırmaktadır. Çocuklarda sözel ifadenin zamanla gelişiyor olması onların kendilerini beden dilleri ile anlatmaya itmektedir. Bu sebeple çocukların bulunduğu yaş ve gelişim özelliklerine göre beden dillerini anlamaya çalışmak onlarla iletişimi kolaylaştıracaktır.

Pozitif Gelişim Özel Eğitim ve Aile Danışmanlığı Merkezi Çocuk Gelişimi Uzmanı Şenay Yılmaz, beden dili ile ilgili ipuçları verdi…

Gelişim dönemlerine göre ipucu olabilecek bir kaç beden dili tercümesi;

– Yeni doğan bebek henüz ağlamayı bilmediği açısından refleksif olarak ağlar. Annesinin onu okşaması rahatlatır ve kendini iyi hissetmesini sağlar.

– Sallanmak çok hoşuna gider. Çünkü anne karnındaki ortamla özdeşleştirerek bilinçaltında kendini rahatlatır.

– İlk defa banyo yapan bebek kollarını açar ve dilini dışarı çıkarır. Böylece düşme korkusundan kurtulmaya çalışır.

– Çocuğun elini yada herhangi bir şeyi emmesi, ısırması onun zor yapıda olduğunu merakla daha çok şey bilmek istediğini gösterir.

– Canlı gözler ilgili ve harekete hazır olduğunu gösterir.

– Annemin dikkatini nasıl çekebilirim? Diye düşünen bir çocuk parmağını göstererek acıdığını anlatmaya çalışarak aslında annenin onunla ilgilenmesini istediğini ifade eder.

– Kulakları kapatmak.. çevreden gelen sesleri duymak istemediğine yada duymak istemediği konuşmalarda gösterir.

– Karşılıklı oyun oynayan anne ve çocuğun oyun esnasında kendini geri çekmesi annenin fazla müdahaleci olduğunu çocuğun aktif oyunu devam ettirmekte engellediğini gösterir.

– Kolları açarak gelme sevgi ve güven duygusu istediğini

– Suçlandığı zaman omuzu yukarıda, baş geridedir. Bu yapıda suçlandığı şey hakkında red etme yada kabul etme arasında gidip gelmektedir.

– İtiraf eden çocuk eliyle iter. İstediğini aldın artık beni kolay bırak mesajı verir.

– Aşağı sarkan eller vazgeçildiğine işaret eder.

– Kendi kendine boyama yapan çocuk gayet ciddi bir yüz ifadesi takınırken vermek istediği mesaj önemli olan sonuç değil kazanılan tecrübedir.

– Ayakların iç kısımlarının birbirine dönük aleni olması çocuğun gerçek dünyadan uzak olduğunu gösterir.

– Oyuncak ayısı yada bebeği ile oynarken annenin ona davranış şekillerini oyuncağına uygular.

– Bacakları aleni, elleri belinde olan çocuk kendine güvendiğini ve savunmaya geçtiğini gösterir.

– Gözlerini sıkı sıkı kapatan çocuk gerçeklerle yüzleşmek istemeyen ve fazlaca zorlandıklarında gösterdikleri tepkidir.

– Sınıfta öğretmeninde söz isteyen öğrenci kalemini kaldırarak kendini göstermeye çalışırken, elini yumruk yapmış diğer bir çocuk pes ettiğini umudu kalmadığını ifade eder.

– Oyun hamuruyla oynayan iki çocuğun biri önündekine odaklanmış ve etrafıyla ilgilenmez görünürken gerçek dünyadan kopmuş tamamen işine yoğunlaşmıştır. Diğer çocuk hamuruna şekil verirken diğerininkine sürekli bakıyorsa “ Diğer çocuk ne yapıyor? Benimkinden mi?”

– Dudaklarını ısırarak çapkın bakışlarla gülümseyen bir kız çocuğu “Beni tamamen sevene kadar sana açılmayacağım..” mesajı vermektedir.

– Dolap yada masa üzerine çıkmış gururla duran bir çocuk “ Ben çoookkk büyüğüm. Hepinizden daha büyükk…” der.

Çocukların beden dili yetişkinler kadar karmaşık ve zengin değil basit ve yalındır. Çocuk 10-12 yaşına gelene kadar 1=1 formülü doğrudur. Bir şeyi istemediklerinde kaçarlar. İçten gelen dürtüye göre hareket ederler. Çocuk açısından yetişkinin davranışları çok karmaşık ve zordur. Yetişkinler çocukların gönderdiği sinyalleri tam olarak anlamlandıramadıklarından dolayı aralarındaki iletişim karmaşıklaşır.

10-12 yaşından sonra soyut düşüncenin başlaması sosyal oyun kurallarını kabul edebilir hafif çekingenlik karışım bir beden dili sergilemeye başlarlar. Ebeveynin çocuğunun beden diliyle gönderdiği mesajları algılayarak onu anladığını ifade eder bir iletişim kurması çocuğun kendini güvende hissetmesini, daha az korkmasına dolayısıylada daha az saldırgan olarak bilinçli ve kendini ifade edebilen bireyler olabilirler.

]]>