Çocuklarımızı nasıl beslemeliyiz?

Ne kadar sizin karar verdiğiniz yemekleri çocuğunuza yedirmeye çalışsanızda genelde çocuklar ne yiyeceklerine karar verirler. Bu gibi durumların yaşanmaması içinde ebebeyn ve bakıcılara 5 önemli rol düşmektedir. 

1. Yaratıcı olun ! Çeşitli sağlıklı ve lezzetli gıdalar sunun.

2. Düzenli olun ! Öğün ve fasıla öğünleri düzenli programlayın.

3. Yemek zamanlarının eğlenceli olmasını sağlayın !

4. Sofra adabını öğretin !

5. Örnek olun !

Mutlu bir başlangıç yaşam boyu sağlıklı yeme alışkanlığı gelişimine yardımcı olur.

Burada çocuklarınızın sağlıklı beslenmesine yardımcı olacak ipuçları verilmiştir.

SOFRA SAVAŞ VEYA PAZARLIK ALANI DEĞİLDİR

“Tabağını bitir!”

“Yemek bitmeden tatlı yok!”

“Tabağını bitirirsen şeker vereceğim!”

Bu cümleler muhtemelen size pek yabancı değil. Oysa öğünler bir ceza veya ödül unsuru olmamalıdır. Bu pazarlıklar uzun dönemde çözüm yerine taze sorunlar yaratacaktır.

Sık rastlanan 5 çocukluk çağı beslenme sorunu ve çözüm önerileri:

Her öğünde aynı besini istemesi

Her öğünde istediği besinle birlikte taze bir besin sunun, birkaç gün sonra çocuğunuz diğer besini de deneyecektir. Genellikle bu sorun kısa zamanda çözülür.

Sunulan öğünü reddetmesi

Her öğünde ekmek, sandviç, meyva gibi çocukların sevdiği besinleri sofrada bulundurun. Teşvik edici olun lakin çocuğunuz sunulanı yemezse aç kalacağından korkmayın.

Yemek sırasında TV seyretmek istemesi

Televizyonu kapatın. TV aile sohbetini önler ve çocuğunuzun beslenmesini etkiler. Yemek, ailenin bir araya geldiği özel bir zaman, TV saati ise eğleneceği zamandır.

Sunulan yiyeceği beğenmemesi

Çocuğunuzun yalnızca kendi istediğini tüketmesine izin vermeyin, masadaki diğer besinleri yemesini isteyin, lakin uyumlu davranmazsa odasına gitmesini veya masadan kalkmasını isteyin ve bir sonraki öğüne derece herhangi bir şey yemesine izin vermeyin.

Yeni sunulan besinleri reddetmesi

Yeni besinler sunmaya devam edin lakin zorlamayın, taze tatlar denemeye hazır olması zaman alabilir.

YEMEK ZAMANI SADECE BESLENME ZAMANI DEĞİLDİR

Çocuklar etraflarında gördüklerini taklit ederler. Kendilerinde sağlıklı beslenme alışkanlığı olmayan ebeveynlerin çocuklarında bu özellikleri geliştirmeleri mümkün değildir. Düzenli saatlerde sağlıklı ve lezzetli besinleri tüketerek çocuğunuza örnek olun.

Eve giren besinlerden ebeveyn sorunludur. Çocuğunuzun etrafında çeşitli sağlıklı besinlerin olmasına özen gösterin, bu çocuklarınızın yaşam boyu sağlıklı besinleri seçmesine yardımcı olur.

Yemek zamanı ailenin biraraya geldiği zamandır ve çocuğunuz iyi bir beslenme alışkanlığı geliştirirken mutlu bir sosyal hayat açısından de uygun davranış tarzlarını öğrenecektir.

ÜÇ, İKİ, BİR…HADİ YEMEĞE!

Çocuğunuzu tüketmek zamanına hazırlayın. Yemekten 5 dakika önce uyarın, hazırlanmalarına, ellerini yıkamalarına zaman tanıyın. Huzursuz, heyecanlı veya yorgun bir çocuğun tüketmek açısından hazır olması zaman alabilir.

Çocuğunuzun yemesini istediğiniz çeşitli besinleri satın alırken maceracı ve zeki olun.

Esnek olun, lakin çocuğunuz yemekten kaçmaya çalışırsa üzülmeyin.

Sağduyulu ve mantıklı olun, çeşitli sağlıklı besinleri tüketen, sağlıklı beslenen iyi bir örnek olun.

Sizin önerdiğiniz sağlıklı besinler içinden çecuğunuzun seçim yapmasına izin verin.

ÇOCUĞUNUZDA PROBLEM OLARAK DEĞERLENDİRDİĞİNİZ DAVRANIŞ ŞEKİLLERİ BAZEN KABUL EDİLEBİLİR.

Çocuklar sofrayı kendi bağımsızlıklarını gösterdikleri bir sahne olarak görürler. Bazı öğünleri atlama, tüketmek seçme, taze menüler denemekten kaçınma gibi durumlar daima çocuğunuzun normal gelişim sürecinin bir parçasıdır. Çocuğunuza sağlıklı besinlerden oluşan zengin bir seçme şansı tanıyın. Zaman içinde çocuğunuz sağlıklı gelişmesi açısından gerekli olan besinleri gerekli ölçüde tüketecektir. Çeşitli sağlıklı besinlerin bulunduğu bir ortam, gergin olmayan mutlu bir yuva, sağlıklı beslenme ve davranış tarzının gelişmesi açısından gereklidir.

FAALİYET İŞTAHI AÇAR

Yemek öncesi sizin de katlandığınız çeşitli faaliyetler (yürüyüş yapmak, top oynamak, bisiklete binmek, vb.) tüm aile açısından hem sağlıklı hem de eğlenceli bir ortam sağlar.

]]>