Çocuklarda tik belirtileri nelerdir?

Hiçbir amaç gütmeyen, bir anlamı olmayan, sürekli ve istem dışı olarak yapılan garip hareketlere yada söylenen sözlere tik denmektedir. Tik, bazen vücut tarafından ritmik olmadan yapılan bir hareket, bazen de birden söylenen söz olabilir. Genellikle 7 yaşından itibaren ortaya çıkar, bir süre sonra geçer yada hayat boyu onunla yaşamaya mahkum bırakır. Çocukluk döneminde ortaya çıkan tik bozuklukları, çocuklarda psikolojik sorunlara sebep olmaktadır. Çünkü çocuğun istem dışı yaptıkları yada söyledikleri arkadaşları tarafından dalga konusu olur.

Tikler birçok biçimde ortaya çıkmakta ve en çok da erkek çocuklarında görülmektedir. Yoğunluğu, şiddeti ve ortaya çıkma aralığı değişmektedir. Bazen de bir çocukta birden fazla tik çeşidi görülmektedir. Otururken, istirahat ederken yada uyurken bile tik meydana gelebilir. Ne zaman ortaya çıkacağı kestirilmez. Stres halinde artmaktadır.

Çocuklarda tik belirtileri

Çocuklarda tik bozukluklarının belirtileri; baş sallama, etrafı koklama, öksürme, omuz silkme, yüz buruşturma, boğaz temizleme, ses çıkarma, göz kırpma, yağını yere vurma, sürekli kıyafetini düzeltme, küfür etme, aleni sözler kullanma, duyduğu son kelime yada cümleyi sürekli tekrarlama vb gibi davranışlardır.

Tikler kalıcı yada geçici olabilir. Tik belirtileri istenirse çocuk tarafından engellenebilir. Bu konuda çocuğun bilinçlenmesi ve bu hareketleri gerçekleştirmemesi açısından ebeveynlere büyük görev düşer. Ancak çocuğun fazlaca üzerine gidilmesi durumunda, tikler daha da artabilir. Bu konuda bir uzmandan yardım almalısınız.

]]>