Çocuklarda şeker hastalığı nedenleri

Son dönemlerde görülme sıklığı artan şeker hastalığının aynı zamanda görüle yaşı da oldukça düşmüş ve yalnızca yetişkinler değil çocuklarda şeker hastalığının tehlikesi içinde bulunuyor. Yapılan bilimsel araştırmaların sonuçlarına göre şeker hastalığı 1,5 -2 yaşında ki bir çocukta bile husule gelebilmektedir. Peki bunun sebebi nedir? Çocuklar sebebiyet şeker hastası olur? İşte çocuklarda şeker hastalığının sebepleri.

Çocuklarda şeker hastalığı

Şeker hastası olan çocuk adetsının gitgide arttığını belirten uzmanlar, eski dönemlerde yılda 2 ya da 3 tane şeker hastası çocuk vakaları ile karşılaştıklarını, lakin son dönemlerde vaka adetsının ayda 2 ya da 3 olduğunu söylediler. Çocuklarda şeker hastalığının artmasında ki en önemli sebeplerden biri ise, ailelerin bilinçsizliği olduğuna değinen uzmanlar, yanlış beslenme alışkanlıklarını çocukları diyabet hastası yaptığının altını çizmekteler. Bağışıklık sisteminin yanlış yönde çalışması çocukları şeker hastası yapar.

Çocuklarda görülen şeker hastalığının bir diğer nedeni ise ailesel geçiştir. Anne, baba ve yakın akrabalarında şeker hastası olan çocukların, genetik olarak şeker hastası olma ihtimali fazladır. Çok su içme, çok idrar çıkma, yemesinin normal olmasına rağmen zayıflama ve bitkinlik çocuklarda şeker hastalığının belirtileri arasındadır.

]]>