Çocuklarda öksürüğü ihmal etmeyin

Uzmanlar, kış aylarında çocuklarda sıklıkla görülen ve zamanında tedavi edilmeyen öksürüğün büyük bir tehlike olduğunu ve kesinlikle ihmal edilmemesi gerektiğini belirtiyor.

Çocuğunuz öksürüyorsa, paniğe kapılmayın ama dikkatli olun. Her öksürük hastalık anlamına gelmese de, gözden kaçırılan ya da ihmal edilen öksürük önemli hastalıklara yol açabiliyor.

Öksürük solunum yollarımızdan mikropları, yabancı partikülleri, tahriş edici madde ve oluşumları temizleyen bir refleks olarak tanımlanıyor. Sağlıklı insanlar günlük yaşamlarında bu maddeleri uzaklaştırmak açısından öksürürken, bu belirti bazen de ciddi hastalıklara dikkat çekebiliyor.

Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Çocuk Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ahmet Özen, “Öksürüğün sık olması bir hastalığın varlığını düşündürmeli ve bu durum ihmal edilmemelidir” diyor.

Öksürüğün çeşitli türleri var

Öksürük süresine, karakterine ve zamansal özelliklerine göre sınıflandırılıyor. Aniden başlayan ve 3 haftadan kısa süren öksürük ‘akut öksürük’ olarak tanımlanırken, 3-8 hafta arası süren ‘subakut’, 8 haftadan uzun süren öksürük ise ‘kronik öksürük’ olarak adlandırılıyor.

Balgam üretimine eşlik ediyorsa ‘balgamlı öksürük’, etmiyorsa ‘kuru öksürük’ olarak nitelendiriliyor. Sağlıklı çocuklarda öksürüğün bir hastalık olmadan da görülebileceğine dikkat çeken Yrd. Doç. Dr. Özen, ekliyor:

Uzun süre devam ederse dikkat!

“Uzun süre geçmeyen veya artış gösteren öksürük, önemli hastalıklara işaret eden diğer bulguların varlığında mutlaka dikkate alınmalıdır. Bu tür öksürük anormal kabul edilmeli ve nedeni araştırılmalıdır.

Öksürüğe yol açan başlıca durumlar; enfeksiyonlar, solunum sistemine ait yapısal bozukluklar, fonksiyonel anormallikler, kalp yetmezliği, alerjik hastalıklar ve yabancı cisimlerin solunum yoluna kaçmasıdır.

Öksürüğe sebebiyet olan hastalık uygun biçimde tedavi edilmediğinde, bu hastalığa ait komplikasyonlar gelişebilir. Örneğin astım atağına bağlı öksürüğü olan hasta zamanında tedavi edilmezse, bu kişide astım krizi görülebilir.

Ayrıca doğru ve zamanında tedavi edilmeyen zatürree; solunum ve kalp yetmezliğiyle, akciğerde sıvı toplanması gibi önemli sağlık sorunlarına yol açabilir.”

]]>