Çocuklarda obezitenin nedenleri

İdeal kilo oranının kat ve kat üstüne çıkma durumu olan obezite, günümüzde sık yaşanan problemler arasında yer alırken obezitenin görülme yaşının düşmesi de bu rahatsızlığın ne derece ciddi olduğunun göstergesidir. Önceleri yetişkinlerde sıklıkla yaşanan bu sorun günümüzde artık birçok çocuklarda da meydana gelmektedir. Yeni yetişme döneminde olan çocukların obezite olmasının en büyük nedeni, düzensiz ve sağlıksız beslenme olduğu kanıtlanmıştır.

Obezite yaşının düşmesinde yaşanan en büyük etkenin düzensiz ve sağlıksız beslenme olduğunu ortaya çıkartan uzmanlar, obezitenin çocuklarda görülmesi ile ilgili ebeveynleri suçlamaktalar. Çünkü çocuğunun beslenmesi ile ölçülü ilgilenmeyen anne ve babalar bu durumun en büyük suçluları. Çocukları abur cuburdan uzak tutmak, beslenmelerini belirli saatlerde yaptırmak, sağlıklı beslenmeyi alışkanlık haline getirmek ebeveynlerin görevleridir. Çocuk ile birlikte ebeveynlerinde sağlıklı beslenme alışkanlıklarının olmaması obezitenin daha çok karşımıza çıkacağını gösterir.

Obezite aynı zaman kalıtsal bir hastalıktır. Anne veya babasında ya da her ikisine obezite problemi olan çocukların obezite olma riskleri olur. Ayrıca şeker hastası olan anne ve babanın çocuğunun da obez doğma riski olduğu söylenebilir.

]]>