Çocuklarda kabızlık tedavisi

Çocukların sıkça karşılaştığı sorunlardan biridir, kabızlık. Çocuklar kabız oldukları zaman tuvaletlerini yapmakta çok zorlanırlar. Bu durum onların acı çekmesine sebebiyet olur. Çocukların yemiş olduğu besinler kabızlık sorununun yaşanmasına sebebiyet olur.

Bebeklerin günde 3 defaya kadar dışkı yapması normaldir, bu durum haftada 3 keze dönerse ve dışkılama sert ve ağrılı oluyorsa kazılık sorunundan söz edebiliriz.

Yeteri kadar su içmeyen ve lifli besinleri tüketmeyen çocuklarda kabızlık sorunu meydana gelir. Vücuttaki su kaybı nedeniyle dışkı sertleşir ve tuvalet esnasında çocuğun canını yakar. Çoğu çocukta canının yanacağını bildiği açısından dışkı isteğini erteler. Dışkı yapmak açısından tuvalete giden çocuklar dışkı yapmayı ertelerler ve bu da kabızlık sorununu meydana getiren bir diğer nedendir. Çocuk oyun sırasındayken dışkı yapma açısından tuvalete gitmek istemez ve dışkılama isteğinin gitmesini bekler. Çocukta var olan bir hastalık da kabızlık sorununa yol açmaktadır. Eğer kabızlık uzun süren bir sorun ise mutlaka bir hekime danışılmalıdır.

Kabızlık Tedavisi

Kabızlık sorunu tedavisi ertelendikçe çocuk tuvalete her gittiğinde dışkılama daha da zorlaşır ve ağrıyı daha da fazla hissetmeye başlar. Çocuk dışkılamayı reddettikçe sorun daha da büyür. Dışkılamada zorlanan çocuğun karnın alt kısmında ağrı ve çatlamalar meydana gelir. Çatlamalar bir müddet sonra kanamalara da sebebiyet olmaktadır.

Kabızlık sorunu tedavi edilmedikçe alt ıslatma sorunu da çıkar ortaya. Strese bağlı olarak ortaya çıkan alt ıslatmaları zaman zaman dışkı kaçırmayla birlikte olur. Bu çocuklarda idrar yolu enfeksiyonları da ortaya çıkar. Kabızlık sorunu iştahsızlık sorununu da ortaya çıkarır ve büyümeyi de olumsuz etkiler.

Kabızlık sorunu yaşayan çocuklarda tuvalet alışkanlığı geliştirilmelidir. Günde 2 defa aynı saatlerde tuvalete çıkılmalı ve dışkılama açısından çocuk gayret etmelidir. Kabızlık sorunu yaşayan çocuklara dışkılama yapması açısından baskı yapılmamalıdır. Çocuğun bol bol su içmesine ve lifli besinleri tüketmesine özen gösterilmelidir. Sebze ve meyve ağırlıklı beslenmelidir. Ekmek olarak da kara ekmek tercih edilmelidir. Bu önerileri uyguladınız ama halen fayda görmediniz mi? O halde mutlaka uzman bir doktora başvurmalısınız.

]]>