Çocuklarda esnek düztabanlık ve tedavisi

Çocuğunuzun ayağı basarken düz, otururken veya parmak uçlarındayken normal ayak içi girintisi görülüyorsa, buna esnek düztabanlık denir.

Esnek düztabanlık durumu aileler açısından endişe kaynağıdır. Oysa esnek düztaban olan çocukların büyük kısmı sorunsuz olarak büyürler. Bu durum daima;

– Ağrısızdır.

– Yürüme veya egzersiz sırasında fasıla vermeyi gerektirmez.

– Zaman içinde cerrahi ve diğer herhangi bir tedaviyi gerektirmeden düzelir.

– Esnek düz tabanlıkta normal kas fonksiyonuna sahiptir, eklem hareketleri normaldir.

Tabanda ağrı olabilir
Kemiklerin ve bağların biçim ve gerginlikleri ayağın uzunluğu boyunca iç kısımda topuk ile parmaklar arasındaki girintiyi oluşturur. Bu girinti bebeklikte yoktur. Büyüdükçe bu ark gelişir. Normal bebek ayaklarındaki fazla yağ dokusu ve arkın zamanla gelişmesine bağlı olarak 3 yaşına kadar bebeklerin çok büyük kısmında ailelerde düztabanlık endişesi olur.

Esnek düz tabana sahip çocuklarda taban arkının gelişimi 5-7 yaşlarına kadar devam eder. Düztabanlığın buluğ çağlarına kadar devam etmesi durumunda ayak tabanında ağrı olabilir. Bu yapıda doktora başvurulması gerekir. Bu tip düztabanlığın tedavisi buluğ çağına kadar yoktur. Bu durumdaki aileler gereksiz yere çok adetda doktor başvuruları, ortopedik botlar-tabanlıklarla zaman ve para kaybederler.

Nasıl tedavi edilir?

Eğer çocuğunuzda aktiviteye bağlı ağrı veya yorgunluk oluyorsa doktorunuz öncelikle aşil tendonunu germe egzersizi verecektir. Hala rahatsızlık devam ediyorsa bir tabanlık verecektir. Tabanlık, ağrı ve yorgunluğu azaltır. Bazen aşil gerginliğini azaltmak açısından fizik tedavi ve alçılama da gerekebilir. Bunlara rağmen devam eden ağrıda cerrahi tedavi önerilebilir.

]]>