Çocuklarda diş sağlığı

Çocukların ağız ve diş sağlığında ebeveynlerin rolleri büyük. Anne ve babalar, çocuklarının büyüdüklerinde sağlıklı dişlere sahip olmalarını sağlamak açısından küçük yaşlarda onlara bazı alışkanlıkları kazandırmaları gerekiyor. Yalnız bu konuda ebevynlerin dikkat etmesi gereken en büyük şey, 3 yaşına kadar diş macunu kullandırmamaları. Çocukluk döneminde kazandırılan alışkanlıklar çocukların büyüme ve yetişkinlik dönemlerinde diş ve diş eti hastalıklarından korunmalarını sağlıyor.

Uzmanlar, küçük yaşta diş hekimleri ile çocukları tanıştırmanın büyük derecede önemli olduğunun altını çizdiler. Buradaki amaç çocukların dişçiye olan korkularının üstesinden gelmek. Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı Dr. Nihat Tanfer, çocukların 6-8 aylıkken dişlerinin temizliğine başlanılmasından yana. Bu konuda anne ve babaları uyarıyor:

” Dişlerin ağızda ilk kez görülmesinden itibaren temizlenmeye başlaması büyük önem taşıyor. Bu da bebeklik çağında dişlerin çiğneme yüzeylerinin temiz bir tülbentin veya gazlı bezin ıslatılarak silinmesiyle gerçekleştirilebilir. Çocukların dişleri 2,5-3 yaşında fırçalanmaya başlanmalıdır. Fırça seçimi ise yumuşak ve naylon kıllara sahip küçük fırçalardan yana olmalıdır. Fırça kılları aşınıldığı zaman mutlaka değiştirilmelidir.

Gece yatmadan önce ve sabah kahvaltıdan sonra leblebi büyüklüğündeki bir macun ile 3 dakikalık bir fırçalama yeterlidir. Florürlü diş macunlarını tercih edin ki çocuğunuz diş macununun tadını sevsin, diş fırçalamaya istekli olsun.”

]]>