Çocuklarda bitlenme tedavisi

Bilhassa kreş ve okul çağındaki çocuklarda sıklıkla görülen bitlenme problemi, kan emici böcekler olan bitlerden kaynaklanmakta olup ne yaş ayrımı ne de cinsiyet ayrımı yapmaksızın herkeste husule gelebilen bir sorundur. Ancak bitler bulaşıcı oldukları açısından toplu yaşam alanları olan bölgelerde daha hızlı bir biçimde yayılmaktadır. En çokta okul çağındaki çocuklarda husule gelmesinin de tek nedeni budur. Çünkü okullarda hijyenine dikkat yapan de var etmeyen de. Çocuklarda kendilerini korumayı henüz bilmedikleri açısından sürekli bitlenirler. Peki bitlenme durumunda ne yapılmalı? Bitlenen çocuk nasıl bitten arındırılır işte cevabı:

bitler herhangi bir hastalık taşımazlar lakin kaşıntıya sebep oldukları açısından çocukların kendini tutamayıp sürekli ellerinin başlarında olması, kafalarını kaşımaları derinin tahriş edilmesine sebebiyet olur. Tahriş olan deri de ise enfeksiyon oluşum riski olur. Bu sebeple bitler tedavi edilmelidir.

Bitlenmenin tedavisi açısından eczanelerde bitleri öldürecek etkili bit ilaçları satılmaktadır.  Bazı kişiler gaz yağı ya da sinek öldürücü ilaçlar ile bitlenmeye çözüm ararlar lakin bu davranışlar çocuğunuzun sağlığı açısından oldukça zararlıdır. Bu tür yöntemleri denemek yerine özel bit şampuanları kullanabilirsiniz. Bit şampuanı ile önce saç derisi yıkanacak ardından da tüm saç bit şampuanı ile yıkanacaktır. Şampuanın göze kaçmamasına dikkat edin.

]]>