Çocuklarda bademcik iltihabı (bademcik şişmesi) tedavisi

Çocuklarda bademcik iltihabı (bademcik şişmesi) akkan düğümcüklerinin streptokok adı verilen mini canlılarının bir grubu tarafından meydana getirilen iltihaplı hastalıklardır. Özellikle hemolitik tipi tarafında meydana getirileni en tehlikeli olanıdır.

Bademcik iltihabında hastalık belirtileri ani olur ve şiddetli gelişir. Ateş oldukça fazladır. Boğazdaki şişlik ve ağrılı durum yutmayı güçleştirir. Enfeksiyon aşağı doğru yayılırken sesle kabalaşma, kalınlaşma ve çatallanma meydana gelir. Giderek boğulur ve nefes alma hırıltılı durum alır.

Öksürük başlar. Hastalıkta boğazda yaralar ve apseler ortaya çıkar. Kalp karın içi görülen karın içi organları böbreklerde haraplaşmalar yapar.

Genellikle okul ve kalabalık ailelerde yakın temas ile geçiş kolay olur. Hastalığın teşhis ve tedavisi kolaydır. Yalnız ilaç kullanmaktaki hatalı bir tutum bu hastalığın olumsuz sonuçlarını ortaya koyar. Bunlardan en önemlisi romatizma ile kalp kapakçıklarının ve böbreklerin süzücü sistemlerinin bozulmasıyla görülen durumlardır.

Hekimin verdiği tedaviyi çocuğun canının yanmaması gerekçesiyle yapmayarak yarıda kesmek durumu kötüleştirir. Mini canlıların tam olarak ortadan kaldırılmaması sonradan hastalığın daha da şiddetlendirir.

Bu hastalıkta en önemli olan büyüklere zarar vermeyen ve boğazlarında olan mikropların çocuklara geçtiklerinde şiddetli hastalık yapabilmeleridir.

Oysa taşıyıcı dediğimiz hastalığa yakalanmaksızın önceden belirlenmesi ve basit bir tedavi uygulanması ile hastalık ortadan kalkar.

Bademcikler çevresinde oluşan apse boğazın yumuşak dokusunda birikip yutağı daraltabilir.

]]>