Çocuklarda ateşle ilgili yanlışlar

Uzmanlar, ateşin tek başına bir hastalık niteliği taşımadığını, çocuk hastalıklarında (özellikle de enfeksiyonlarda) görülen bir bulgu olduğunu ve bunun hastalıkla mücadele göstergesi olarak algılanması gerektiğini dile getiriyor.

Vücut ısısının günlük oynamalarının üzerine çıkması, ateş olarak tanımlanıyor. Enfeksiyonlar ateşin en sık rastlanan nedenlerinden olmakla birlikte, ateş, enfeksiyon dışı durumlarda da yükselebiliyor.

Vücut ısısı şartlara göre değişir

Çocuğunuzun vücut ısısı size, her zamankinden daha sıcak geliyorsa, tam bir miktarm yapmanız gerekiyor. Cildinin sıcak olması, her zaman çocuğun ateşi olduğu anlamına gelmiyor.

Çocuklardaki vücut ısısının erişkinlerden yüksek olduğunu belirten Uzman Dr. Ece Şule Aslan, “Her çocuğun vücut ısısı kendine özgüdür ve günde değişkenlik gösterir. Ateşi doğru değerlendirmek açısından çocuğun kendine özgü vücut sıcaklığını bilmek gerekir” diyor.

Çocuğun vücut ısısının yaş, hastalıklar, aktivite, günün değişik zamanları, çevre ısısı ve üzerindeki giysilere bağlı olarak değişiklik gösterebildiğine dikkat çeken Aslan, “Hastalıkta görülen ateş seviyesine, başka şartlarda ulaşılması mümkün değildir. Uzun süren ve düşürülemeyen ateş durumlarında romatizmal hastalıklar, bağışıklık sistemi hastalıkları, lösemi ve lenfoma gibi hastalıkların araştırılması gerekir” diye konuşuyor.

Makattan yapılan miktarmlerde 38 derece ve üzeri, ağızdan olan miktarmlerde 37.5, koltuk altından gerçekleştirilen miktarmlerde 37.2, kulaktan yapılan miktarmlerde ise ateş değerinin 38 derecenin üstünde çıkması, ‘çocuğun ateşi var’ anlamına geliyor.

0-3 yaş arasındaki ateşe dikkat!

Ateşli bir çocuğu değerlendirirken, ateşinin yüksekliğinden çok, çocuğun genel durumunun yol gösterici olması gerektiğine dikkat çeken Uzman Dr. Aslan ekliyor:

“Ateşin ne derece yüksek olduğu, hastalığın ağırlığının göstergesi değildir. Çocuklarda ateşin en sık ortaya çıkma nedeni olan basit viral enfeksiyonlar 39-40 derece ateşe bile sebebiyet olabilirken, bazı ciddi hastalıklar çok yüksek ateşe yol açmayabilir. 0-3 ay arası bebeklerde, normalin üstünde miktarlen bir vücut ısısı (değeri kaç olursa olsun) varsa, hemen doktora ulaşmak gerekir.

Daha büyük çocuklarda ise, öncelikle çocuğun genel durumuna dikkat edilmelidir. Eğer çocuk uyanık, aktif, oyuncu, iştahlı, uykusunda sorunsuz ve nefes almada problemsizse; korkmaya gerek yoktur. Havale geçirme olasılığı ise lakin hassas çocuklarda, ateşin aniden yükselmesiyle görülür.

Ateşle ilgili doğru bilinen yanlışlar

– Alkol ve sirke ile vücudu silmek.

– Üşüyebileceği korkusuyla çocuğun giysilerini çıkarmamak, hatta onu daha çok giydirmek.

– Çocuğa çok sıcak veya çok soğuk içecekler vermek.

– Çocuğa soğuk duş aldırmak. (Soğuk yerine ılık duş gerekir.)

]]>