Çocuklarda alt ıslatma problemi nedenleri

Çocukların gece yada gündüz sürekli alt ıslatmalarının nedeni bir hastalık olabilir. 5 yaşını doldurmuş bir çocuk istem dışı altını ıslatıyorsa Enürezis hastalığı kapınızda demektir. Enürezis hastalığı; mesane kapasitesinin düşük olması, uyanmada güçlük çekme, gece idrar üretiminin fazla olması gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkmaktadır. Çocuklar bu sebeple haftada en az 2 defa uykularında altlarını ıslatırlar.

Enürezis hastalığına erkek çocuklarında daha sık rastlanmaktadır. Genetik nedenlerden dolayı erkek çocukların Enürezis olma riski kız çocuklarına göre daha fazladır.

İdrar konsantrasyon bozuklukları, tiroid bozuklukları, üriner sisteminin yapısal bozuklukları, bazı enfeksiyonlar, idrartorbası hastalığı veya dikkat eksikliği çocukların idrar kaçırmalarında önemli rol oynayan diğer nedenlerdir.

Alınması Gereken Önlemler ve Tedavi

Bu hastalığın tedavisi açısından ebeveynlere büyük rol düşüyor. Anne-babanın çocuğu ile kurduğu ilişki tedaviyi olumlu veya olumsuz etkileyebilmektedir. Çocuğunuza sevginizi gösterin.

Alınması gereken önlemler arasında, çocuk gece uyumadan önce mutlaka tuvalete çıkarılmalıdır. Çocuğunuz sabahları altını ıslatmadan kalktığı zaman onu ödüllendirin. Ödüllendirme yöntemi Enürezis hastalığını yenmede son derece önemlidir. Bu yöntem çocuğunuzun kendisine olan güvenini kazanmasını sağlayacaktır.

]]>