Çocuklara servis araçları güvenliği tavsiyeleri

Emniyet Genel Müdürlüğü, Trafik Hizmetleri Başkanlığı Trafik Araştırma Merkezi Müdürlüğü internet sitesinde çocuklara servis araçlarının nasıl güvenli olabileceğini anlattı.

Servis araçlarının hayatı kolaylaştırdığı ve zaman kazandırdığının hatırlatıldığı sitede “Bu yüzden servis araçlarının hayatımızdaki yeri oldukça önemli. Ancak bu araçlardan gerçekten faydalanabilmek açısından onları doğru bir biçimde kullanmayı da bilmemiz gerekiyor. Bu bilginin anahtarı ise trafik ortamındaki sorumluluklarımızın farkına varmak ve bu doğrultuda davranmak” denildi.

Sitede, “Okul Taşıtı” ifadesinin okul servisinin karayolundaki diğer araçlar tarafından kolayca tanınmasını sağlamak açısından olduğu belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

“Bu araçları gören diğer sürücüler, daha dikkatli davranarak sizin güven içinde inip binmenize yardımcı olurlar. ‘Evet, ama bu diğer araba sürücülerinin sorumluluğu mu?’ diyorsunuz, haklısınız. Peki, burada bize düşen sorumluluk nedir? Bu sorunun cevabı ‘Bineceğimiz aracın gerekli koşullara sahip olmasına dikkat etmek’ olabilir mi? Evet, öncelikle bindiğimiz servis aracı gerçek bir okul taşıtı olmalı ve bir okul taşıtının bütün özelliklerine sahip olmalı. Doğru bir araba aracını kullanmak bizim seçimimiz. Bu konudaki sorumluluğumuzun farkında olmalıyız ve bu doğrultuda davranmalıyız. Bu sorumluluğu paylaştığımız kişiler de var elbette: Anne-babalarımız bizim bu konuda en doğru seçimi yapmamıza katkıda bulunacak en önemli kişilerdir.

Tabii, servis aracının sürücüsü ve bize bu hizmeti veren kuruluşun sorumlulukları da var. Bu araçları kullanan kişiler olarak bizler en doğru seçimi yapmaya çalışarak ilk sorumluluğumuzu yerine getirmiş oluyoruz.”

İnternet sitesinde, çocuklara bir servis taşıtında bulunması gereken özellikler de anlatıldı. Araçlarda ışıklı “DUR” işaretinin mutlaka bulunması gerektiği yazıda, bu işaretin öğrencilerin araca inip binmeleri sırasında yakılması ve bu işlem tamamlanıncaya kadar yanar yapıda bulundurulması gerektiği, ışıklı “DUR” işareti yakıldığında arkadan gelen bütün araçların durmasının zorunlu olduğu kaydedildi.

Sitede okul taşıtlarında ayakta yolculuk edilmemesi, araç içi düzeni sağlamak, araca iniş ve binişlerinde öğrencilere yardımcı olmak üzere bir rehber öğretmen ya da bu işle görevli bir görevli bulunması, öğrencilerin yetişebileceği pencerelerin güvenli ve sabit olması gerektiği belirtildi. Sitede çocuklar, bu konularda dikkatli olmaya davetlarak, “Şimdi düşünün bakalım, siz bu konudaki seçiminizi doğru yapmış mısınız? Yoksa anne babanızın gözünden kaçmış bazı sorunlar mı fark ettiniz? Eğer emin değilseniz bu konuyu anne babanızla bir daha gözden geçirmeye ne dersiniz?” denildi.

Taşıtına binmeden önce

Çocukların “Evden çıkarken bir dönüşüm yaşamaya hazır olun. Önce yaya, sonra yolcu, daha sonra yeniden yaya olacaksınız. Her birinde farklı şeylere dikkat etmeniz gerekecek” denilerek uyarıldığı sitede, daha da fazla güvenlik açısından okul taşıtına binmeden önce yapılması gerekenler şöyle sıralanıyor:

– Araca inip binerken elleriniz serbest olsun. En iyisi bir sırt çantasıdır. Çantanızı gereksiz yere ağırlaştıracak biçimde doldurmayın.

– Giysileriniz de sizin hareketinizi zorlaştırmamalı. Unutmayın, amaç yürürken ve okul taşıtına binerken kolay hareket edebilmeniz.

– Durağa kadar bir yayasınız. Siz bildiğiniz tüm kurallara, özellikle karşıdan karşıya geçiş kurallarına uyarak durağa ulaşın ve durağa zamanında varın. En doğrusu durakta en fazla 5 dakika bekleyecek biçimde kendimizi ayarlamaktır.

– Okul taşıtını beklediğiniz durak nasıl bir yer? Güvenli mi? Bunu anne ve babanızla değerlendirin. Okulunuzda daha güvenli duraklar açısından neler yapılabilir? Öğretmenlerinizle bu konuları konuşmaya ne dersiniz?

– Her zaman akan trafikten olabildiğince uzak bir noktada durun. Hiçbir zaman yola inerek araba beklemeyin. Kaldırım kenarından en az 5 adım içeride bekleyin.

– Her zaman neşeli olmak güzeldir ama sizce durak yeri bazı şakalar açısından uygun mu? En iyisi bütün gürültülü ve hareketli şakaları okul bahçesine erteleyin.

Yolculuk sırasında yapılması gerekenler

Çocuklardan, okul taşıtı geldiğinde kaldırım kenarından 5 adım uzakta beklemeye devam etmelerinin istendiği sitede şu uyarılara yer veriliyor:

“Hiçbir zaman aracın önünde ve arkasında durmayın. Bu çok tehlikelidir. Sürücü sizi göremeyebilir. Sürücü aracın kapısını açtığında ve sizi almaya hazır olduğunu söylediğinde araca binmek üzere hareket edin. Elinizde fazladan bir şeyler taşımamaya özen gösteriyorsunuz ama yine de bazen elinizde tuttuğunuz bir şeyler olabilir. Daha önemlisi bunları elinizden düşürebilirsiniz. Böyle durumlarda sürücüye haber vermeden elinizden düşürdüğünüz şeyi almak açısından araca doğru hareket etmeyin.”

Yolculuk sırasında

Sitede çocukların yolculuk sırasında ve sonrasında dikkat etmesi gereken konular ise şöyle sıralanıyor:

– Yolcu olarak ilk sorumluluğumuz bir an önce kendi yerimize geçmek, çantamızı yerleştirmek ve yerimize oturmak.

– Gürültülü ve hareketli şakalar okul bahçesine kadar ertelendi. Bütün şakalar cepte, okul bahçesini bekliyor… Serviste şakalaşmak çok keyifli olacaktır ama bunu yaparken sürücünün dikkatini dağıtmamak çok akıllıca olur.

– Yolculuğun sonuna kadar yerimizden kalkmamamız gerekiyor. Peki ama yolculuk ne zaman bitecek? İşte bu çok yerinde bir soru. Bunun tek bir cevabı var: Sürücü bize ne zaman inebileceğimizi söylerse o zaman yolculuk biter.

– Servisten inmek açısından sürücünün iznini bekleyin. Çantanızı kolay hareket edebileceğiniz biçimde elinize alın ya da sırtınıza takın. Sırayla kapıya yaklaşın.

– Servisten tutunarak inmek işleri kolaylaştırır ve güvenliği arttırır. Giysilerinizin bir yere takılmaması açısından özen gösterin. Bu düşmenize bile yol açabilir.

– Araçtan iner inmez ilk işiniz kaldırımda en güvenli yere doğru yürümek olmalı. 5 adım içeri yürüme kuralını hatırlayın. Okul taşıtının önünden ve arkasından geçmemeniz gerektiğini unutmayın. Eğer aracın arkasından geçmenizi gerektiren bir durum varsa bir şeyler yanlış demektir. Ancak bazen aracın önünden geçmeniz gerekebilir. Bu yapıda araca çok yaklaşmadan hareket etmeli ve sürücünün sizi gördüğünden emin olmalısınız.

]]>