Çocuklara okul kıyafeti alırken dikkat

Uzmanlar, öğrencileri hastalıklardan korumak açısından teri iyi çeken yünlü ve pamuklu kumaşlardan üretilmiş okul giysilerinin tercih edilmesini öneriyor.
Uzmanlar, 20 Eylül Pazartesi günü başlayacak 2010-2011 eğitim öğretim yılına adetlı günler kala henüz okul kıyafeti almayan velileri kumaş seçimi konusunda uyardı.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Topbaş, okul formalarının seçiminin, öğrencilerin sağlığı açısından çok önemli olduğunu vurguladı.

Kıyafet seçiminde öğrencileri kış mevsiminde üşütmeyecek, terlediklerinde terlerini çekebilecek nitelikteki kumaşların tercih edilmesi gerektiğini belirten Topbaş, ”Bu sebeple okul kıyafetleri alınırken kıyafetlerin iç yüzlerine yerleştirilmiş etiketlerde yer alan yapım malzemeleri kontrol edilmeli, yün ve pamuk ağırlıklı kumaşlardan imal edilmiş kıyafetler tercih edilmelidir” dedi.

Polyester, naylon, akrilik gibi ipliklerle dokunmuş kumaşların, özellikle çocuklarda teri iyi çekmediği açısından vücudun ısı dengesini bozabileceğini söyleyen Topbaş, ”Bu da halk arasında yaygın ismiyle üşütme, soğuk algınlığı olarak bilinen gribal enfeksiyonlara zemin hazırlayabilir” diye konuştu.

Okul formalarına dikkat

Giysinin kumaş kalitesinin bu açıdan son derece önemli olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Topbaş, şunları kaydetti:
”Pamuklu ve yünlü haricindeki kumaşlar, belki maliyetlerinin ucuz olması ya da ütü tutmaları nedeniyle tercih ediliyor olabilir, lakin bu kumaşlar vücut sıcaklığını koruma ve kontrol altında tutmakta sorun oluşturur.

Bu da hastalığa davetiye çıkarır. Bu sebeple okul üniformaları yalnızca renk ayırımlarıyla belirlenmemeli, kumaş nitelikleri de göz önünde bulundurulmalıdır.”

]]>