Çocuk felci nedir?

Başta çocuklar olmak üzere gençlerinde risk altında bulunduğu çocuk felci, bir çeşit virüsten kaynaklı olarak husule gelen bulaşıcı özelliğe sahip ciddi bir hastalıktır. Çocuk felcine sebep olan virüs vücuda girdikten hemen sonra omuriliğe yerleşir ve sinir hücrelerinin gövdesinde olan bozmaddenin iltihaplanmasına sebebiyet vererek bu rahatsızlığı oluşturur. Adından olan felç kelimesi her zaman felçle sonuçlandığını da göstermez.

Çocuk felci

Çocuk felci virüsü vücuda ağız yoluyla girer ve virüsün etkisi altında olan kişiden sağlıklı olanlara tükürük, öksürük, hapşırma, aynı tabaktan tüketmek yeme, aynı bardaktan su içme gibi yollarla bulaşmaktadır. Bu sebeple temiz olmayan çocuk ve gençlerin çocuk felcine yakalanma riski büyüktür. Ayrıca küçük yaşlarda çocuk felci aşısı olmayan çocuklarında bu hastalığa yakalanma riski olur.

Ateşlenme, baş ağrısı, boğaz ağrısı, kusma, halsizlik, ishal, soğuk algınlığına yakalanma gibi belirtilerle husule gelen çocuk felci bu hafif belirtilerin yanı sıra ağır şikayetlerde yaşatır. Kol ve bacaklarda kas ağrısı, ensenin sertleşmesi de omurilik sinirlerinin yıkıma uğramasından kaynaklı olarak meydana gelir.

Bu belirtiler neticesinde bazen bacak ve kol bazen de sırt, göğüs ve yüz kasları felç olur. Bu felç türlerinden en tehlikelisi ise solunum kaslarının felce uğramasıdır. Çünkü diğer bölgelerin felce uğraması tarihle iyileşme sağlarken, solunum kaslarının felcinde hastanın yapay solunum makinesine bağlanması gerekir ve bağlanmadığında hasta kaybedilir.

]]>