Çocuk disiplininin 9 altın kuralı

Uzmanlar, bütün anne babaların hayali olan tertipli, düzenli ve disiplinli bir çocuk yetiştirmek açısından bazı temel kurallar olduğunu belirtiyor. İşte disiplinli bir çocuk açısından 9 altın kural…

Ama dozu da kaçırmamak gerekiyor. Çünkü aşırı serbest yetişen çocuklar, sorumluluk almakta zorlanıyorken, aşırı sıkı yetiştirilen çocuklarda bu durum ters tepebiliyor.

Peki dengeyi nasıl tutturmalı? Aslında bunu yapmak o kadar da zor değil. Sadece birkaç noktaya dikkat etmek gerekiyor.

İşte çocuğunuzu disipline etmenin 9 yolu

– Çocuğunuza disiplinin sebebiyet gerekli olduğunu anlatın. Bu durum onun kafa karışıklığını giderecek ve sebebiyet bu biçimde davranması gerektiğini daha kolay anlayacaktır.

– Mücadele alanınızı belirleyin. Çocuğun hangi davranışlarına müdahale etmeniz gerektiğine karar verin. Örneğin küçük çocuğunuz kendi seçtiği kıyafeti giymek isterse, mevsime de uygunsa bu tercihine karışmayın. Her şeye karışmanız işleri içinden çıkılmaz bir hale sokar.

– Onun seviyesine inin, göz teması kurmaktan kaçınmayın. Bu yapıda bakışlarınıza odaklanacağı açısından, güç gösterisi yaptığınızı düşünmeyecektir.

– Çocuğunuzun istenmeyen davranışında ona hemen “kötü çocuk” etiketi yapıştırmayın. Bunun yerine davranışının zararlı sonuçlarına dikkat çekin.

– Kötü davranışında nasıl cezalandırıyorsanız, iyi davranışında da çocuğunuzu takdir etmeyi bilin. Bu onun özgüvenini artıracak ve istenen davranışı göstermesini kolaylaştıracaktır.

– Aşırı sinirliyseniz ve kendinizi kaybetmekten korkuyorsanız çocuğunuza o anda müdahale etmeyin. Biraz sakinleştikten sonra sorunu halletmeye çalışın.

– Beklentileriniz gerçekçi olsun. Ondan yaşına uygun davranışlar bekleyin.

– Sorunlar hallolduktan sonra ona sarılın ve onu ne derece sevdiğinizi gösterin.

– Tepkilerinizde tutarlı olun. Çocuğunuz hangi davranışına nasıl tepki vereceğinizi bilmeli.

]]>