Çocuğunuzun sebze sevmesi açısından, sebze yiyin!

Henüz gebesiniz lakin oğlunuz veya kızınız doğduğunda sebze severek ve sağlıklı beslenmesini elbet ki istiyorsunuzdur. Ancak çocuğun sebze sevmesi ve sıkça sebze tüketmesini isteyen annelerin, henüz gebeyken bol bol sebze tüketmesi gerektiği bildirildi. Philedelphia’da yapılan araştırmada, bebeklerin ana rahmindeyken sağlıklı gıdalarla ilgili damak tadı geliştirebileceği belirlenirken tat duygusunun anneden bebeğe amniyo sıvısı yoluyla geçtiği açıklandı.

Sarımsak veya şeker kapsülleri verdikleri gebelerin amniyo sıvısını inceleyen araştırmacılar, ikinci aşamada da doğumdan önce bu tatların bebeğin hafızasında yer edip etmediğine baktı.

Araştırma kapsamındaki gebe kadınlar üç gruba ayrıldı ve bir gruptan gebelikte, bir gruptan da emzirirken her gün havuç suyu içmeleri istendi. Diğer grubaysa havuçtan tamamen uzak durması söylendi.

Doğan bebekler katı gıda almaya başladığında, araştırmacılar bebeklere su veya havuç suyu ile yapılmış tahıl verdi. Sonuçta, amniyo sıvısı veya anne sütünde havuçla tanışmış bebeklerin havuçlu tahılı daha çok sevdikleri belirlendi.

]]>