Çocuğunuzu burcuna göre yetiştirin

Çocuklarınızın iyiliğini düşünüyorsanız onların büyüyüp gelişmelerini yakından takip etmeniz gerekiyor. Peki, onlara nasıl davranmanız gerektiğini, neyi nasıl anlatacağınızı biliyor musunuz? Gökbilim uzmanları çocuklara burç özelliklerine göre davranılması gerektiğini öneri ediyor…

Koç burcu çocuğu

Baştan söylemek gerekir, Koç her zaman çocuk olarak kalır, çünkü hayatı boyunca istediğini yaptıran çocuktan farkı yoktur. Küçük yaşta bu Mars çocuğu, evin gözbebeği olmak ister. Ona sabır ve anlayışla yaklaşmalısınız. Çocuk bir fırtınadır, küçük yaşta ağaçlara tırmanır, bazen düşer her yerini morartır. Ama bu çocuk düşünür. Mesela, bir kez elini yaktıysa, bir daha taze pişmiş mamaya parmağını sokmaz. Okulda sorun çıkarmaz, lakin ev ödevlerini ihmal eder. Arada sırada kendisine sevginizi ifade edin, o zaman dersleri yapmayı bile göze alabilir.

Boğa burcu çocuğu

İnadım inat bir çocuktur, hiçbir şeyi içinde bırakmaz, kusar. Ne iyi söz ne dayak fayda eder; inadı daha çok perçinlenir. Boğa çocuğu bazen düşünmede ve öğrenmede tembellik yapar. Başka çocukların kavramada güçlük çektiği şeyleri Boğa çocuğu çabucak beynine kaydeder; öğrenilen şey hayat boyu kalır. Boğa çocuğu sakin bir anne babaya ihtiyaç duyar. Kendisi aslında uyumlu bir kardeştir. Annesine yararlıdır. Harçlığının yarısını biriktirir diğer yarısını harcar.

İkizler burcu çocuğu

Bu çocuk başka çocuklara benzemez. Masal ve hikâye dinlemez, her şeyi öğrenmek ister. Hayal dünyası geniştir. Okulda ise derslerini yapmayı unutur, yaramazdır, çıkmadığı ağaç tepesi kalmaz, en yüksek bile ona az gelir. Düşse dahi başka çocuklar gibi ağlamaz, kendine güler. Bu çocuklara disiplin uygulanmaz, onlara sevecen yaklaşmalı, zira zor kullanmak onlarda ters tepki yapar.

Yengeç burcu çocuğu

Yengeç çocuğu çok sevgi ister, onun ruhu çok kırılgandır. Gözyaşı hemen akar, ama güler yüzü de eksik olmaz. En iyi oyun arkadaşı annesi, bir diğeri de babasıdır. Yalnız da oynar ve mutludur. Bu çocuğun korkularını yenmesini sağlamak lazım, mesela karanlık odadan, ya da bir köpekten… Sık sık kendini övmeli, ama abartmamalı, şüphelenir çünkü. Okulda iyi bir talebe olur ve ebeveynlerinin sözünü dinler: ilk önce iş sonra oyun. İleride bu ilkeli tutumdan dolayı onlara minnet duyacaktır. O her zaman evine geri gelir, kendi ailesini kurduğu zaman bile. Geçmişi yâd edip, hatıraları anımsamak onun açısından çok önemlidir, çünkü gerçek Yengeç hiç bir zaman yapılan iyiliği unutmaz.

Aslan burcu çocuğu

Doğumdan hemen sonra o ailenin gözbebeğidir, şımartılır ve sevilir. Biraz kendisine ilgi azalmaya görsün, delirir. Bu çocuk çok yeteneklidir. Ne var ki, ona zorla bir şey yaptırılmaz, bu onda çok derin yaralar açar. Başka çocuklarla iyi geçinir, ama kardeşlerine hükmetmek ister. Kendisine yetişkin gibi davranıldığında çok uysal davranır. Okulda parlak bir talebedir ve hedeflerine lakin bu biçimde ulaşacağını bilir. Aslan çocuğu çok sevgi ister. Ebeveynler eğitim ve yetiştirmede bazen hiç çözemedikleri problemler yaşarlar.

Başak burcu çocuğu

İlk göze çarpan onun ilkeli tutumları, kafasına koyduğunu yapmasıdır. Ancak kafasına koyduğunu yapmasının sürekli bir açıklaması vardır. Mesela, anne ve babasıyla gezmeye gitmek istemez, çünkü dersi vardır, çorbasını içmeyi reddeder, çünkü çorba çok tuzludur. Çok tutucu olmasına rağmen sevgi dolu bir çocuktur ve ebeveynlerini üzmez, onları dinler, lakin onların en ufak hatalarını bile dile getirir. Onları sürekli yönlendirip, neyi iyi yapabileceklerini göstermek gerek. Onları motive etmek demek, kendilerine olan güvenlerini sağlamak demektir. Bu zeki çocuk okulda zorlanmayacaktır, mesuliyetlidir ve öğretmenleri onu çok severken, arkadaşları ise kıskanırlar. Öğretmenleri onu özel yetenekleri olduğunu çabuk keşfeder.

Terazi burcu çocuğu

Terazi çocuğu ebeveynlerini üzmez. O çok sadık ve güler yüzlüdür. Kendi kendine oynar ve oyalanır, bağımlı olmaz başka çocuklara. Çok arkadaşı vardır onun, bazen onu kullanırlar, çünkü o güzel söze elindeki son oyuncağı verir. Doğruyu söyler lakin sert davranışları onları üzer. Çoğu işe iteklemek lazım kendisini, neye karar vereceğini her zaman bilemez.

Akrep burcu çocuğu

Akrep çocuğu sürekli yaralı bereli gelir eve, çünkü o arkadaşları ile sürekli dövüşür. Akrep çocuğu öğrenmeye çok meyilli, ama ona sıkı bir disiplin gerek, onun o inadını iyi bir yola sokmak açısından. Anne ve babasına çok kızmasına rağmen yinede onları dinler. Dayak onun dik kafasını daha çok sertleştirir ve ileride anne babası onun nasıl yoldan çıktığını izlemek zorunda kalır. Hayır, bu çocuğa dayak değil daha çok sevgi ve şefkat gerek, diğer çocuklara göre. Bu ilgiyi ileride bol bol ödeyecektir.

Yay burcu çocuğu

Yay çocuğunun kendini kanıtlamak açısından ailesine ihtiyacı vardır. O yaptığı yanlışları görmezden gelen arkadaş anne baba ister. Doğa düşkünüdür Yay çocuğu ve hayvanlarla arkadaşlık etmek, koşup oynamak ister. Yay çocuğu dürüsttür, yaptığı yanlışları itiraf eder, aynı güven ve dürüstlüğü ebeveynlerinden de bekler. Okulda arkadaşları ile iyi anlaşır, severek okur, lakin fazla disipline gelemez. Çabuk büyür ve özgürlüğünü ilan eder.

Oğlak burcu çocuğu

Oğlak çocuğunun çok sert bir iradesi vardır. Ilımlı davranmak ona zor gelir. Ancak belli bir düzene alışmak ve ondan bir daha vazgeçmeden yaşamak tam ona göredir. Yaşıtları ile olmak onun hoşuna gitmez. O büyümüş de küçülmüş tavrıyla, anne ve babasıyla veya kendinden büyüklerle birlikte olup gezmek ister. Derslerini yaptıktan sonra odasını sürekli düzenli tutar. Okulda çok çalışıp, böylece geç anladığını telafi eder. İlerdeki kaliteli yaşantısı, okulda çalışkanlığına iyi derecelerle mezun olmasına bağlanır.

Kova burcu çocuğu

Kova çocuğunu eğitmek zordur. Bu çocuk o kadar özgürlüğüne düşkündür ki, anne babasının öğütlerini dinlemez. Her şeyi kendi yapmak ister ve sıkça da bunu başarır. Okulda notları iyidir, yükseleni buna engel olmazsa tabii. Okulda sevilir çünkü onunla her türlü macera yaşanabilir. Kova çocuğu inatçıdır, çünkü verilen emirlere itaat etmek istemez. İyilikle yaklaşım onları değiştirir lakin, fazlaca olan enerjilerini tüketmek açısından faydalı egzersiz ve oyun alanlarında faaliyet göstermelerini sağlamak lazım.

Balık burcu çocuğu

Balık çocuğu bebekken o kadar tatlı ve sevimlidir ki, neredeyse sürekli bebek kalsın istenir. İşte bu gerçekleşiyor ve balık çocuğu ileride kendi çocukları dahi olsa, ruhunda sürekli o çocuğu yaşatıyor. Bu onun o masal ve hayal âleminde yaşamasından ileri geliyor. Balık çocuğu neşelidir lakin istediğini ağlayarak yerine getirmek ister. Ebeveynler buna aldırmamalı ve ona taviz vermemelidir. Hiçbir çocuk onun kadar oyun düşkünü değildir. Dünyayı unutur, okul ödevleri de dâhil. Ancak gerçekler ona hatırlatıldığında hiç muhalif olmaz. Öğretmenleri onu iyi davranışları sayesinde severler. Bu çocukları eğitmek çok zor değildir, önemli anlarda kendi istediklerini yapmalarına rağmen.

Terazi burcu çocuğu

]]>