Çocuğunuza salata yedirin

Annelerin en çok şikâyetçi olduğu konulardan biri de, çocuklarının çiğ sebze ve salataları tüketmemesidir. Salataların ve çiğ sebzelerin sağlığımız üzerindeki olumlu rolleri…

Çocuğunuzu salata tüketmeye nasıl alıştırırsınız?

Annelerin en çok şikâyetçi olduğu konulardan biri de, çocuklarının çiğ sebze ve salataları tüketmemesidir. Salataların ve çiğ sebzelerin sağlığımız üzerindeki olumlu rolleri düşünüldüğünde anneler haksız adetlmaz.

Eğer çocuğunuzun salata tüketmemesinden şikâyetçiyseniz aşağıdaki “salata sevdirme planını” uygulayabilirsiniz. Ayrıca farklı salata tarifleri ile çocuğunuzun beslenmesinde çeşitlilik sağlamanız da mümkün.

1. gün: Atom marul, portakal dilimleri ve kurutulmuş meyveler.
Doğranmış atom marullarını dilimlenmiş tatlı portakal dilimleri ve kurutulmuş meyveler (örneğin doğranmış kuru kayısı, kuru incir ve kuru kiraz taneleri) ile süsleyin. Meyve-sebze kıvamındaki bu salatayı çocuğunuz muhakkak sevecek.

2. gün: Çengelköy salatalığı, elma, Çedar peyniri.
Küp şeklinde doğranmış salatalıkları, küp doğranmış elma dilimleri ile karıştırın ve üzerine rendelenmiş Çedar peyniri ilave edin.

3. gün: Kıvırcık, bebe mısır ve rendelenmiş havuç.
Doğranmış kıvırcık ile rendelenmiş havucu karıştırın ve salatayı bebe mısırlar ile süsleyin.

4. gün: Haşlanmış makarna, dereotu, maydanoz, havuç, yoğurt.
İnce ince doğranmış dereotu ve maydanozu yoğurt ile karıştırın. Rendelenmiş havucu haşlanmış makarna ile karıştırıp, salata sosunu üzerine ilave edin.

5. gün: Kıvırcık, cherry domates, haşlanmış nohut.
Doğranmış kıvırcıkları, dört parçaya ayırdığınız cherry domateslerle ve önceden haşladığınız nohut ile karıştırın.

6. gün: Atom marul, kaşar peynir, mısır taneleri.
Doğranmış atom marulun üzerine mısır taneleri ve rendelenmiş kaşar peyniri ilave edin.

7. gün: Atom marul, kıvırcık, haşlanmış yeşil mercimek, salatalık, domates, havuç.
Doğranmış atom marul ve kıvırcığı küp doğranmış salatalık ve domatesle karıştırın. Üzerine rendelenmiş havuç ve haşlanmış yeşil mercimek ilave edin.

Diyetisyen Gizem Tutar

]]>