Cildinizde Oluşan Yanma Nedenlerine Dikkat!

h_53c316cc40bd9Cildimiz gerçekten de bizim için çok değerli. En ufak bir sorunda çareler ararız, ürünler bakarız çoğu zaman doktora başvururuz. Cilt kavramı sadece yüzümüz olarak algılanmamalıdır. Alan açısından cilt vücudun en büyük alanı ve organıdır. Cildimiz de oluşan her şeyin bir nedeni olduğu gibi cildimiz de oluşan yanmaların da bir nedeni vardır.

Bunları sizler için araştırdık ve işte ciltte yanmanın nedenleri ve tedavileri:

Diyabetik nöropati: 

Diyabet; kronik ve zayıflatıcı metabolik bozukluklardan birisidir. Her iki senaryoda da kan şekeri düzeyleri bacaklarda ve vücudun diğer kısımlarında yanma hissine neden olabilir. Diyabetik nöropati de bu hissi yaratan bir durumdur.

Tedavisi:

Kan şekeri düzeylerinin kontrol edilmesi gerekir ve buna ek olarak da diyet değişikliği şarttır.

Deri koşulları:

Enfeksiyonlu cilt durumlarında yanma meydana gelebilir. Örneğin: egzama, sedef rahatsızlıkları gibi.

Tedavisi:

Tüm bu koşullara bağlı olarak tedavi koşulları hastalık durumlarına bağlıdır.

Zona hastalığı:

Zona kronik bir durumdur, daha önce suçiçeği geçiren kişilerde görülebilir. Vücudun tek tarafında deride su toplanması gibi bir görüntüsü vardır.

Tedavisi:

Zona hastalığı zamanla kendiliğinden düzelir. Ancak antibiyotik gibi durumlarla da erken den tedavi edilebilir.

Parestezi:

Sinirlerin normal işleyişinde ortaya çıkan bir bozukluktur ve bu da deride sinirsel olarak yanma ve kaşınma ortaya çıkarır.

Tedavisi:

Eğer sinir sıkışmasına bağlı olan bir durum ise doktorunuz yanma hissini azaltmak adına bir ilaç verecektir. Düzenli fiziksel aktivite ile bu durumun üstesinden gelebilirsiniz.

Kimyasallar ve güneşe maruz kalma:

Çoğu zaman çok fazla güneşe maruz kalındığında ciltteki nem içeriği etkilenir ve bu durum yanma hissine yol açar ve kimyasallara maruz kalındığında ise karıncalanma hissi oluşabilir.

Tedavisi:

Aşırı güneşe maruz kalmaktan sakınmalısın ve ev temizliği gibi durumlar da bile kimyasallardan mümkün olduğunca uzak durmalısın.