Çikolata kisti tedavisi

Üreme çağındaki kadınlara özgü olan bir hastalık olmasına rağmen, her yaş kadında ortaya çıkabilecek olan çikolata kisti, aynı zamanda kadınların gebe kalma şanslarını da ellerinden almaktadır. Çikolata kistinin ortaya çıkma sebepleri ile ilgili cevaplanmamış birçok soru bulunmaktadır. Nedeni tam olarak bilinmediği gibi, kesin bir tedavi yöntemi de bulunmamaktadır.

Rahim içinde yer alması gereken Endometrium dokusunun, rahim dışında başka bölgelerde ortaya çıkmasından kaynaklanan bu hastalık ile ilgili bilim adamları halen kesin bir tedavi yolu bulamamışlardır. Çikolata kisti açısından uygulanan tedavi yöntemleri, hastalığı yok etmez yalnızca şikayetleri azaltır ve hastalığın ilerlemesini önler.

Çikolata kistini önlemenin iki yolu var. Birincisi gebe kalmak, ikincisi ise menopoza girmiş olmak. Çikolata kisti tedavi yöntemleri tam olarak hastalığı geçirmez. Şikayetlerin azalmasına yönelik doğum kontrol hapları, GnRH analogları, hormon ilaçları ve laparoskopik cerrahi yöntemleri uygulanır. Cerrahi işlemler yalnızca ileriki aşamalarda uygulanır.

Çikolata kisti teşhisi, daima hastaların ağrı ve gebe kalamama şikayetleri ile doktora başvurması sonucu söz konusu doktorun ultrason ile rahim bölgesine yaptığı inceleme ile konulur.

]]>