Çikolata hakkında bilinmeyenler

Çikolata; özellikle kan şekerimiz düştüğünde, yani acıktığımızda, hızla kana karışır ve emilir. Ancak hemen ardından ters etki ile ilkinden daha fazla acıktığımızı hissederiz.

Özellikle kilo problemi olanlarda tercih edilmemelidir. Bunun yerine kana daha yavaş karışan meyveler ya da yemişler tercih edilmelidir.

Çikolata iyi bir sakinleştiricidir

Yapılan araştırmalar, tatlı yiyeceklerin sakinleştirici, depresyonu giderici özellikler taşıdıklarını gösteriyor. Çikolatanın ana hammaddesi kakao çekirdeğidir. Kakao çekirdeğinin üretimi Aztek’ler ile başlar.

O zamanlar bunu bir içecek olarak değerlendirmişlerdir. Daha sonraları Amerika kıtasının keşfi ile, kakao çekirdekleri İspanyollar aracılığı ile Avrupa’ya taşınmıştır. Şimdi de bazı uzmanların çikolata hakkında ne dediğine bakalım:

Çikolata damar dostuymuş

Çikolatanın kolesterol, yağ ve şeker seviyesini yükselttiğine, sivilce yaptığına, dişleri çürüttüğüne ve kilo aldırdığına dair iddiaların doğru olmadığını öne süren uzmanlar, aslında çikolatanın ‘tatlı bir ilaç’ olduğunu ileri sürüyorlar.

Çikolata, beyni rahatlatıp gevşetiyor, mutluluk veriyor. Çikolata, beynin “endorfin” salgılamasına sebebiyet oluyor. Bu salgı, mutlu hissetmemizi sağlıyor.

Eğer bir oturuşta bir kilo çikolatayı bitiririm diyenlerdenseniz, uyuşturucu madde almış kadar olduğunuzu bilin. Çünkü bu ölçüde çikolatanın içindeki maddeler, insanda ‘marihuana’ içmiş gibi bir etki yapıyor.

]]>