Ceviz, susam ve mısır kanseri engelliyor

Yapılan araştırmalar, susam, ceviz ve mısırda olan E vitamini içeriğinin akciğer kanserinin ve erkeklerde sıkça karşılaşılan prostat kanserinin oluşumunu önlediğini ortaya çıkardı.

ABD’li bilim adamlarının yaptığı bir araştırmaya göre, ceviz, susam ve mısırda olan E vitamini prostat ve akciğer kanserini durduruyor.

Purdue Üniversitesinde yapılan araştırmada, doğkırmızı olarak bitki çekirdeklerinde olan E vitamini formunun, laboratuarda kanser hücrelerinin çoğalmasını önleyerek kanseri durdurabildiği ve sağlam hücrelere kötü etki vermediği belirlendi.

Yeni anti-kanserojen madde

E vitamini tabletlerinde bulunmayan Gamma-tocopherol formu, lakin doğkırmızı yollardan alınabiliyor. Bu formun gelecekte taze bir anti-kanserojen madde olarak kullanılabileceğini söyleyen Dr. Qing Jiang, laboratuarda etkili olan bileşimin canlılarda da aynı etkiyi göstermesi durumunda hastalara öneri edilebileceğini söyledi.

E vitamini üzerinde 75 yıla yakın araştırma yapıldığı ve E vitamininin 8 formunun saptandığı biliniyor. Kemoterapinin yerini alabileceği düşünülen Gammatocopherol bileşiminin kanserli hastaları kemoterapi ve radyasyon terapisinin yan etkilerinden de koruyabileceği belirtiliyor.

2000 yılında yapılan bir başka araştırmada, Gamma-tocopherol maddesinin iltihaplanmayı önlediği belirlenmişti.

Fazlası kötü etki

Bilim adamları, susam ve mısır yağında da aynı maddenin bulunduğunu lakin, mısır yağının fazlaca kullanılması durumunda içeriğinde olan linolik asidin kanser hücrelerinin çoğalmasına yol açabileceğini belirtti.

Aynı zamanda ceviz ve susamın fazlaca yağ içerdiği, fazlaca tüketilmesi durumunda başka hastalıklarna yol açabileceği de söyleniyor.

]]>