Çekirdek çitlemenin dişlere zararları

Çekirdek çitlemenin diş minesine zarar vereceği ve ya dişlerinizde iritasyona sebebiyet olabileceği hiç aklınıza gelmiş miydi? Kuruyemişler arasında en çok sevilen en çok tercih edilen çekirdeğin, uzun süre aynı diş ile çıtlatılması ve bunun her gün tekrarlanması dişlerde erozyona sebep oluyor. Ortodontist Diş Hekimi Kıvanç Cebesoy, aynı diş ile çekirdek çitlemenin zararlarını şöyle açıkladı.

 

“ Çekirdek çitleme alışkanlığı Türk toplumunda gelenekselleşmiştir. Lakin, bu gelenek diş minesinde kronik hasarlara sebebiyet olmaktadır. Bilhassa aynı bölge ile çekirdek çitletenlerin üst ve alt kesici dişlerinde çentikler meydana gelmektedir. Erozyon olarak nitelendirdiğimiz bu çentikler, terzilerde meydana gelen sorunla aynıdır. Sürekli ön dişleri ile iğne tuttukları açısından terzilerde de bu sorun yaşanmaktadır.

Yaklaşık 4 ay gibi uzun bir süre devam eden bu alışkanlığın ortaya çıkardığı sorun, çekirdek çitlerken uygulanan kuvvetten ortaya çıkar. Bu sebeple, ön dişlerde kırılma varmış gibi estetik bir bozukluk meydana gelmektedir. Buna bağlı olarak dişlerde çürüme ve renk uyumsuzluğu da oluşabilir.”

]]>