Çay İçmek Felç Riskini Azaltıyor! Kaç Bardak Çay İçmeliyiz?

Modern zamanların en sağlıklı 10 besininden biri.

Hem doğal hem de bir idrar söktürücü.

Hem hücresel bozulmayı hem de yaşlanma engelleyici.

Hem enerji verici hem de Parkinson hastalığına faydalı

zayıflama çayı
teff tohumlu çay kullanımı

Onun adı çay.

Çay ve sağlık ilişkisiyle ilgili araştırmaları takip etmek zorken bahsetmek de dolayısıyla imkânsız fakat öyle bir tanesi var ki, dikkatinizi çekmemesi mümkün değil. Bu araştırmayı İsveç’teki Karolinska Institute’tan bir grup araştırmacı yaptı.

teff tohumlu çay nasıl kullanılır

Araştırma, düzenli siyah çay tüketimi ve felç riski arasında bir korelasyon olduğunu ortaya çıkardı. İsveçli araştırmacılara göre, 1 günde 4 bardak siyah çay içmek, felç riskini azaltmaya yardımcı oluyor. Bu bilim insanları, siyah çayın en çok tüketilen çay türü olduğunu belirtiyor. Yüksek kalitede içilen çayın felç riskini yaklaşık %21 düşürdüğünü de vurguluyorlar. Ayriyeten bilim insanları, çayı 4 bardaktan az tüketmenin olumlu bir sonuca ulaşamayacağını ve beyinde kan pıhtısı oluşmasıyla ilgili şartları önlemeye yardımcı olmayacağına inanıyorlar.

Teff tohumlu çay
Çay içmek felç riskini azaltır mı?

Raporlanan bu araştırma, epeyce geniş eksenli ve uzun süreli yürütülmüş bir bilimsel çalışmadır. Tükettiklerimizin felç riski üzerindeki etkilerini araştırmak için İsveçli araştırmacılar, 15 yıldan fazla süreliğine 75.000’den fazla kişiden elde ettikleri verileri çözüme kavuşturdular. Bütün katılımcılar çalışmaya gönüllü olarak katıldı ve araştırmanın hedefi hakkında da bilgi sahibiydiler. Katılımcılardan 1997’den bu yana diyetlerini ve yaşadıkları önemli sağlık durumlarını kaydetmeleri istendi. 2007 yılıyla beraber katılımcılardan yaklaşık 4.000’i felç geçirdi.

teff tohumlu çay

Bilim insanları bu kişilerin diyetlerini ve diğer önemli felç riski faktörlerini incelediklerinde, siyah çay tüketiminin felç riskini azaltmaya yardımcı olduğunu gördüler. İsveçli bilim insanları günde 4 bardak siyah içmenin sigarayı bırakmaktan daha fazla pozitif etkisi olduğunu da öne sürüyorlar.