Çalışan anneler bebeklerini nasıl emzirmeli?

Son yıllarda yapılan çalışmalar, emzirmenin bebeğin beyin gelişimini desteklediğini, obezite ve diyabet gibi hastalık risklerini de azalttığını gösteriyor.

Emzirme, anne ile bebeğin baş başa kalabildiği, anne-bebek arasında en yakın temasın sağlandığı çok özel bir süreç. Mükemmel ve eşsiz bir besin içeriğine sahip olan anne sütü, aynı zamanda bebeğin mikrobik hastalıklardan korunmasında önemli rol oynuyor.

Emzirme anne sağlığı açısından da önemli avantajlar sunuyor. Örneğin, emziren annelerde doğum sonrası kanamalar daha az oluyor, meme ve yumurtalık kanseri, kemik erimesi gibi hastalıkların görülme riski azalıyor.

Başarılı bir emzirme süreci açısından doğru bir başlangıç yapılması gerektiğini söyleyen Amerikan Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Hilda Çerçi Özkan, “Bebeğini besleyebilme içgüdüsü, bazen annelerde normalin üstünde bir kaygıyı da beraberinde getirir. Bu dönemde anneye güven telkin etmek, olumsuz düşüncelerden uzaklaştırmak ve destek olmak çok önemlidir” diyor.

Emzirmenin sabır işi olduğunu unutmayın

Dr. Hilda Çerçi Özkan, başarılı bir emzirme açısından yapılması gerekenleri şöyle sıralıyor.

Anneler, kendilerini psikolojik olarak emzirmeye hazırlamalı, emzirmenin bir sabır işi olduğunu bilmelidir. Sütün gelmesini beklemeden bebek doğar doğmaz ilk yarım saat içerisinde emzirmeye başlanmalı. Bu sürede bebeğe kesinlikle şekerli su verilmemeli. Doğumdan itibaren her ağlama ya da süt isteme durumunda, saat sınırlaması olmaksızın bebekler emzirilmeli. İlk haftalarda 3 saatten fazla uyuyan bebekler, uyandırılarak da olsa emzirmek gerekiyor.

Bebeğin memeye doğru biçimde yerleştiğinden emin olmak gerekir. Bunun açısından bebek ağzını tam olarak açmalı ve meme ucu çevresindeki kahverenkli bölgeyi tamamen ağzına almalı. Bebeğin çenesi memeye gömük, alt dudak hafif dışa kıvrılmış pozisyonda olmalı. Emzirmeden önce veya sonra bebeğe mama, şekerli su ve diğer besinleri vermekten kaçınmak lazım.

Emzirme döneminde bebeğe biberon verilmemeli ve hatta ilk haftalarda emme şaşkınlığını önlemek açısından emzik bile kullanılmamalı. Gebelikte olduğu gibi anneler kendilerine özen göstermeli, sağlıklı beslenmeli, günde 2-3 litre sıvı tüketmelidir. Ayrıca annenin yeterince dinlenmesi, moralini yüksek tutmak açısından eşinden ve çevresinden yardım alması önem taşıyor.

Çalışan anneler ne yapmalı?

Anne işe başlarken iyi emen bir makine edinmeli. Eğer annenin sütü çoksa, işe başlamadan önce günde en az bir kez süt sağılarak, ufak bir depo oluşturulabilir. İşyerinde süt sağmak açısından uygun bir ortam sağlamalı, bunun açısından gerekli izinler alınmalı. 3-4 saatte bir sağılan sütü buzdolabında saklamak, eve götürürken buz kalıpları arasında özel soğutuculu bir çantada taşımak gerekiyor. Elde edilen süt, saklama poşetleri içinde buzdolabında 24 saat, iki kapılı buzdolabının buzluğunda 3 ay, derin dondurucuda 6 ay saklanabilir.

Süt saklama poşeti içinde olan sütler, bebeğe verilmeden önce ılık su dolu bir kap içerisinde ısıtılabilir. Isıtılan süt kaşıkla, bu amaçla üretilen küçük plastik kadehlerle bebeğe verilebilir. Bebek sütü bu biçimde almıyorsa, biberon da kullanılabilir. Yakınlık hissi açısından anneler, bebeğin resmi veya ona ait bir giysisini işyerine götürülebilir. Annelere, evden çıkarken ve işten döner dönmez bebeğini emzirmesini öneririm.

]]>