Bypass ameliyatı nasıl yapılır?

Kalp-damar hastalarına çeşitli tedavi yöntemleri uygulanmakta, lakin her hastada bu yöntemler olumlu sonuç vermemektedir. İlaç ve diğer tedavi edici faktörlerin kalp damarlarında meydana gelen tıkanmaları yok etmemesi sonucu Bypass ameliyatına gerek duyulur. Çünkü aşırı tıkanan damarları açmak açısından başka çare yoktur.

Bypass ameliyatı yaklaşık 2 saat yada daha fazla sürebilir. Ameliyatta, tıkanan damarların açılması ve böylece kan dolaşımının düzene girmesi sağlanır. Kalp damarındaki bu tıkanmalar hastalarda ciddi şikayetlere sebebiyet olarak, riskli sonuçlar doğurabilir.

Bypass ameliyatı nasıl yapılır?

Bypass ameliyatı, genel anestezi altında yapılır. Cerrahi işlemler ile hastanın göğüs kafesi kesilir ve kalp dışarı çıkartılır. Bu sebeple bu ameliyata aleni kalp ameliyatı adı da verilir. Operasyon çalışan kalpte yapılamadığı açısından, atardamar kanı alınır ve kalp durdurulur. Kalp durdurulduğu açısından, hastalar kalp-ciğer makinesine bağlanır. Atardamar kanı bu makineya verilir. Bu makine vücudun oksijensiz kalmamasını ve diğer organların kötü etki görmemesini sağlar. Hekim o esnada kalp damarlarında ki sorunu giderir ve kalbi yerine yerleştirip çalışmasını sağlayarak, göğüs kafesini kapatır. Böylece kalbe gerektiği ölçüde kan gitmiş olur.

Bypass ameliyatı sonrası

Operasyon sonrası hasta 7-18 gün arası hastanede tutulur. Uygulanan operasyonun ardından hastalar özel kardiyak ünitesinde kalmalıdır. Kalp ritimleri bu bölümde gözlenir. Hastalara besinler toplardamar yolu ile verilir. Tam bir iyileşmenin sağlanması ile hekim tarafından hasta taburcu edilir. Diyetisyen kontrolünde bir diyet programı uygulanmalıdır. Düşük kalorili besinler tüketilmeli ve hastalar yaşam tarzlarına buna göre değiştirmelidir.

]]>