Burn out sendromunun nedeni stres

Stres bazen bir yorgunluktan, bazen birine olan öfkeden, bazende işlerin yolunda gitmemesinden ortaya çıkan bir duygudur. Bu sorun kaliteli yaşamı etkileyen, hastalıklarnın yaşanmasına sebebiyet olan ve çoğu kişinin ruh sağlığını alt üst yapan mühim bir sorundur. Stresin sebebiyet olduğu birçok sendrom yaşandığı gibi, Burn out sendromunda da stresin etkileri büyüktür.

Bir şeylere karşı aşırı streslenmek, genel sağlığımız açısından tehdit oluşturuyor. Aşırı stres, fizyolojik tepkiler doğuruyor. Adalede gerilmeler, kan basıncında artış kalp ritimlerinde ve solunumda hızlı hale gelme gibi tepkiler meydana gelmektedir. Bunun sonucunda stres hormonlarının salgılanması ve bu salgılamanın sürekli devam etmesi, kalp hastalıklarına, yüksek tansiyona, baş ağrısına, bağışıklık sisteminin zayıflamasına ve daha birçok sağlık problemine zemin hazırlamaktadır.

Sürekli stres yaşayan kişiler artık bu durum karşısında tükenmişlik noktasına geldikleri açısından burn out sendromu meydana gelir. Bu kişilerde iş, yaşam ve dünyaya karşı olumsuz duygu ve düşünceler belirir. Tükenmişlik sendromu kişide kronik yorgunluk, güçsüzlük, enerji kaybı, yıpranma, hastalıklara daha hassas olma, sık baş ağrıları, bulantı, kas krampları, bel ağrısı, uyku bozuklukları, ümitsizlik, gerilmeler, kızgınlık, sabırsızlık, huzursuzluk, nezaket ve saygıda azalma, arkadaşlardan soğuma gibi sorunlara sebebiyet olur.

]]>