Bunlar kanserin işaretleri

Nedenini belirlemek genelde güç olan lakin kanserle yakından ilişkisi olan belirtileri listeleyerek, hastalara bu konularda dikkatli olmalarını salık veren uzmanlar, bu belirtilerin başında idrarda kan ve aneminin (kansızlık) geldiğini belirtiyor.

Uzmanlar, “Vücudunuzda sıra dışı ve etkisini sürdüren bir değişiklik görüyorsanız bunu kontrol ettirmek çok önemli. Kanser erken safhalarında teşhis edilebildiğinde tedavinin başarı şansı da yükseliyor.”

Kanser açısından sekiz uyarı

– Anemi
– İdrarda kan
– Kan öksürmek
– Memede şişlik veya kütle
– Menopoz sonrası kanama
– Prostat testlerinde anormal sonuçlar
– Rektal kanama
– Yutkunma zorluğu

Bu belirtilerin başında idrarda kan ve anemi (kansızlık) geliyor.

İngiltere’deki Keele Üniversitesi’nde çalışan ekibe göre, bunlar arasında rektal kanama, öksürürken kan gelmesi, memede şişlik ya da kitle, yutkunma zorluğu, menopoz sonrası kanama ve prostat testlerinde anormal sonuçlar çıkması da yer alıyor.

Araştırma ekibi, sonucunda kanser olarak teşhis edilmesi ihtimali 20′de bir ya da daha yüksek olan şikâyetleri bir araya getirme hedefiyle yola çıktı.

Yine de bu belirtilerin kişinin hastalığa içerdiği şeklinde yorumlanması doğru değil.

Sonuçta kanser teşhisiyle sonuçlanma riski düşük olsa da doktorlar bu konudaki şüphelerin hastanın testler ve muayeneler açısından daha hızlı yönlendirilmesini sağlayacağını, bunun da birçokları açısından erken teşhis anlamına geleceğini belirtiyorlar.

Belirli yaşlar açısından belirli riskler artıyor

Uzmanlar ayrıca söz konusu belirtilerden hangisinin hangi yaş grubu açısından kanser yarattığını da inceledi.

Bunun açısından bu alanda daha önce yapılmış olan 25 araştırmanın sonuçları kullanıldı.

Hasta 55 yaş altındaysa riskleri ‘yirmide bir’ eşiğine getiren yalnızca iki belirti var.

Bunlar prostat muayenesinde anormal sonuçlar çıkması ve memede kütle.

55 yaşın üzerindekiler açısından yutkunma zorluğunun gırtlak kanseri habercisi olabileceği belirlendi ama bu yalnızca erkekler açısından geçerli.

Buna karşılık idrarda kan 60 yaşın üzerindeki hem kadın hem de erkekler açısından kaygı unsuru.

Ekibe başkanlık yapan Dr. Mark Shapley, “Aile hekimlerinin yaşam kalitesini iyileştirmek açısından bu belirtiler üzerinde durması gerekir. Hekimin hastaneye sevk kararı almasını sağlayacak risk düzeylerinin ne olduğu konusunda daha aleni bir tartışma olmalı” dedi.

İngiltere’nin saygın kanser araştırmaları kuruluşu Cancer Research UK ise, kanser açısından erken uyarı işaretlerinin bunlardan ibaret olmadığını belirtti.

Kuruluşun açıklamasında “Bu çalışmada öne çıkarılan belirtiler hali hazırda zaten kanserin potansiyel habercileri arasında görülüyordu. Ancak 200′den fazla kanser tipi varken, bunların yarattığı belirtiler de çok çeşitli” denildi.

“Dolayısıyla vücudunuzda sıra dışı ve etkisini sürdüren bir değişiklik görüyorsanız bunu kontrol ettirmek çok önemli. Kanser erken safhalarında teşhis edilebildiğinde tedavinin başarı şansı da yükseliyor.”

]]>