Bulaşıcı olmayan öldürücü hastalık diyabet

Uzmanlar, kalp hastalıkları, hipertansiyon ve kanserin, dünyada bulaşıcı olmaya fakat görülme ve öldürme sıklığı bakımından ilk 3 sırada olan sağlık sorunları olduğunu söylüyor.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Temsilcisi Prof. Dr. Isuf Kalo’ya göre bu hastalıklarla mücadele açısından çok büyük sağlık harcamaları yapılıyor ve bu harcamalar her ülkede giderek artıyor.

Nüfus yaşlandıkça daha çok ilaç tüketilmesi ve sağlık hizmetlerinden daha çok yararlanılması, bunun en önemli nedenleri arasında kabul ediliyor. Yeni teknoloji ve araçlarla taze ilaçlar sağlıkta birçok soruna çözüm getirse de ortaya büyük harcamalar çıkıyor.

Kişisel bilinç önemli

Prof. Dr. Kalo, sürekli vergi yükselterek bu yükün vatandaşa bindirilmesini doğru bulmuyor ve Dünya Sağlık Örgütü olarak amaçlarının, soruna, ellerindeki kaynakların en alt seviyede kullanılmasıyla çözüm bulunması olduğunu söylüyor. Dünyada diyabet açısından yılda 105 milyar Euro harcanıyor.

ABD’de toplam sağlık harcamalarının 2.4 trilyon dolar olması ve bunun 2 yıl içinde 4 trilyon dolara çıkma beklentisi ise ürkütücü bulunuyor.

“Günümüzde hastalar daha özel ihtiyaçlar dile getirerek daha fazla sağlık hizmeti almak istiyor” diyen Kalo, bu durumun bilimsel ilerlemenin daha masraflı hale gelmesine yol açtığını kaydediyor.

Yönetimler tedirgin

Tıp dünyası taze çözümlerle hastalıkların üstesinden gelmeye çalışırken, bunun devlet bütçesinden karşılanması, beraberinde sınırlanması isteğini doğuruyor. Tıptaki yeniliklerin sağlık sisteminin karşılayabileceğinden çok daha hızlı artması ise yönetimleri tedirgin ediyor.

Birden fazla hastalığa davetiye

“Diyabet hastalarının yüzde 90’ı Tip 2 diyabete sahip ve bunların yüzde 90’ı obez ve 40 yaş üstü kişiler” diyen Kalo, asıl sorunun bu kişilerin tek hastalıklarının diyabet olmamasından kaynaklandığını söylüyor.

Diyabet hastalarının büyük bölümünün “hipertansiyon” ve “obezite” gibi farklı sağlık sorunları da bulunuyor. Bunların koroner kardiyovasküler hastalık risk faktörleri olduğunu belirten ve bunun “metabolik sendrom” göstergesi olduğuna dikkat çeken Kalo, tedavi edilecek hastalık adetsının artış göstermesiyle diyabete odaklanmanın yetmediğini, diyabetle ilişkili bütün hastalıkların tedavisine ihtiyaç duyulduğunu dile getiriyor.

]]>