Bu Besinler Kansızlık ile Savaşıyor!

Toplum olarak çok sık görülen hastalıklardan biri haline gelen kansızlığın birçok nedeni var. Vücudun belirli besinlerden demir ihtiyacını karşılayamaması sonucu kanda bulunan demir değerinin azalması sonucu kansızlık meydana gelir. Özellikle gebe kadınlarda, yaşlılarda ve çocuklarda çok görülen kansızlığı önlemenin bir yöntemi de besinlerde gizli.

Uzman Diyetisyen Şefika Aydın Selçuk kansızlığı önlemek için doğru beslenmenin önemli olduğunu belirtti. Özellikle çocuklarda demir eksikliğine bağlı oluşan kansızlık; büyümeyi yavaşlatarak zeka gelişimini olumsuz etkiler ve enfeksiyonlara yakalanma riskini artırır. Bu nedenle anemiyi dikkate almanızda fayda var. Kansızlık tedavisinde doğru seçilmiş bir beslenme modelinin de önemi büyük olduğunu söyleyen Diyetisyen Şefika Aydın Selçuk, demir kaynaklı besinlerin yanı sıra, her öğünde bol yeşillik tercih edilmeli dedi.

Kansızlık tedavisinde tüketilmesi gereken demir bakımından zengin olan besinler: 

* Kuru kayısı, kuru üzüm, incir, dut gibi meyvelerin kuruları

* Fındık, fıstık ve susam

* Kuru baklagiller

* Karaciğer, kırmızı et, tavuk ve balık

* Üzüm ve pekmez
* Yumurta
*Özellikle ıspanak ve pazı gibi yeşil yapraklı sebzeler

Demir emilimini artırmanın önemli bir yolunun bu besinleri C vitamini ile birlikte tüketmek olduğunu söyleyen Uzman Diyetisyen Şefika Aydın Selçuk, baklagilleri et ile pişirin yumurtayı portakal suyu ile tüketin dedi. Çayda bulunan fitat ve taneleri demir emilimini azaltmaması için, çay ve kahveyi öğün aralarında tüketmemiz gerektiğinin altını çizerek ayrıca;

– Yumurta haşlama yerine kimi zaman menemen gibi pişirilip; yeşil, kırmızıbiber, domates ve soğanla C vitamini kazandırıldığında, demirin alımını artırılmış olur. 

– Yoğurt ıspanağın demir emilimini azaltacağı için yoğurttan ziyade yumurta ile pişirip tüketmeniz bir o kadar faydalı olur. 
– Demir eksikliği ileri boyutta olanlar süt, yoğurt ve ayran gibi kalsiyum içeren gıdaları yemeklerin yanına değil de ara öğünlerde tüketmeleri daha yararlı olacaktır.

– Kurubaklagil ve tahıllı yemekler; yanında mutlaka bol maydanozlu, marullu, domates ve limonlu salata ile tüketildiğinde, tahıl ve baklagillerin içindeki demirin daha fazla emilimini sağlar. Ayrıca bu besinler kıyma, parça et ya da tavukla pişirildiğinde demir alımı daha da artmaktadır. 
– Her öğünde bol limonlu yeşillikler ve bu yeşilliklerden oluşan karışık bir salata yemek demir emilimi arttıracaktır.
– Ara öğünlerde kuru meyvelerden kayısı, dut ve kuru üzüm yemeniz vücudun günlük demir alımına katkıda bulunur. 
– Kahvaltılarda 1- 2 tatlı kaşığı kadar pekmez günlük demir ihtiyacının çoğunu karşılamaktadır. Özellikle keçiboynuzu pekmezi demir açısından daha yüksektir.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

Demir eksikliği, kansızlık, kansızlığa iyi gelen besinler, hangi besinler demir içerir, demir bakımından zengin yiyecekler, kansızlık nasıl olur, kimlerde kansızlık görülür, doğru beslenme, sağlıklı beslenme